ورزش و جامعه هر روز به جز جمعه از ساعت 12:00 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

ورزش و جامعه

رئیس ورزش زورخانه ای در گفتگو با رادیو ورزش؛ جامعه پزشکی، فرهنگ پهلوانی را به خوبی تعریف کرد

مجتبی جوهری، رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی، در گفتگو با برنامه "ورزش و جامعه" رادیو ورزش به توصیف واژه پهلوانی پرداخت.

1399/02/20
13:43

به گزارش رادیو ورزش؛ مجتبی جوهری، رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی، در توصیف واژه پهلوانی گفت: یکی از شاخصه های پهلوانی قوی بودن است؛ البته شاخصه های بسیاری دارد که امروزه در جامعه ما زیاد دیده می شود. پهلوانان در گذشته نیرومند و قوی بودند و برای اینکه به نیازمندان کمک کنند باید ریاضت می‌کشیدند و همیشه خود را آماده نگه می داشتند.
جوهری، ادامه داد: خوشبختانه امروزه در جامعه ما فرهنگ پهلوانی وجود دارد. به خصوص زمانی که بحرانی پیش می آید، این رفتار را به عینه می بینیم. دیگر آن فرهنگ تنها قوی بودن و سینه ستبر داشتن بحث پهلوانی را تعریف نمی‌کند. امروز توان و ظرفیتی که در جامعه پزشکان و بهداشت و درمان ما وجود دارد، واژه پهلوانی را به خوبی معنی کرده‌ است. خدا را شکر در هر برهه ای از زمان فرهنگ پهلوانی خود را نشان داده است. ما ایرانی ها از دیرباز فرهنگ پهلوانی را داشته ایم و خوشبختانه این صفت تقویت شده و امروزه زبانزد خاص و عام هستیم.
رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی، یادآور شد: ما در گذشته مرحوم تختی و پوریای ولی داشته‌ایم. این افراد در راستای قدرت بازو و گرفتن مدال پهلوان نشده‌اند؛ بلکه وقتی کف جامعه آمدند و دست نیازمندان را گرفتند به عنوان پهلوانی دست یافتند. بر همین اساس واژه پهلوانی صرفاً در ورزش تعریف نمی‌شود.
وی، تصریح کرد: انشالله که بتوانیم فرهنگ غنی جوانمردی و پهلوانی که امروزه خصلت های بارز ما ایرانی ها است را ترویج بدهیم و به فرهنگ عمومی تبدیل کنیم.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست ادامه گفتگوی مجتبی جوهری، رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی با رادیو ورزش باشید.
برنامه زنده "ورزش و جامعه" با رویکرد جامعه شناختی به ورزش، هر روز به جز جمعه ها، ساعت 12 هر روز به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.
شما مخاطب محترم برنامه "ورزش و جامعه"می توانید از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا شماره تلفن های 22021387 و 22021388 نظرات خود را با کارشناسان ما در رادیو ورزش درمیان بگذارید تا در این برنامه پاسخگوی شما باشند.

دسترسی سریع
ورزش و جامعه