باشگاه پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه

سهم ورزش در اقتصاد كشور

برنامه "باشگاه" جمعه 20 اردیبهشت، با رئیسی كیا، مدیرعامل سابق باشگاه راه آهن، در خصوص وضعیت باشگاه داری در ایران گفتگو كرد.

1398/02/21
09:22

به گزارش رادیو ورزش؛ رئیسی كیا، مدیرعامل سابق باشگاه راه آهن، در پاسخ به این سوال كه وضعیت باشگاه داری در ایران را به لحاظ اقتصادی چطور می بینید، عنوان كرد: ورزش به عنوان تابعی از اقتصاد كلان ما، مستقل از عوامل دیگر قابل بحث و بررسی نیست؛ طبیعتاً اقتصاد ورزش هم به همین ترتیب است. ما اقتصاد ورزش را در محیط اقتصادی ایران مورد بحث قرار می دهیم و مستقل از اقتصاد ایران به ورزش نمی توان پرداخت؛ به ویژه اینكه صنعت ورزش ما در مقایسه با كشورهای همسایه و نورم های خوب بین المللی، سهم قابل توجهی در اقتصادمان ندارد.
وی، تصریح كرد: با توجه به شرایط اقتصادی چند سال اخیر حتی گفته می شود یك مقدار افت كرده ایم و از نیم درصد به 4 دهم یا 3 دهم درصد رسیده ایم. در بهترین شرایط بعضی از آمارها می گوید سهم ورزش در اقتصادمان حدود یك درصد كل اقتصاد و درآمد ملی مان بوده است. این رقم، خیلی ناچیز است. در تركیه صحبت از حدود 3 درصد و در بعضی از كشورها به بیش از 5 درصد اشاره شده است.
رئیسی كیا، در پاسخ به این سوال كه برای رفع مشكل اقتصاد در ورزش چه باید كرد و چرا به این وضع دچار شده ایم، بیان كرد: ما اكنون كه در شرایط سخت اقتصادی قرار گرفته ایم و اولین عواملی كه از هزینه هایمان كم می كنیم، عامل فرهنگ، خرید كتاب و عامل ورزش است. اصولاً در جهت ترویج ورزش فعالیت زیادی انجام نداده ایم. اكنون تعداد زیادی از بیماران دیابتی و بیماریهایی كه عامل اصلی آن فقر حركتی است و نیز روند رو به رشد هزینه های درمان در جامعه را در جامعه ملاحظه می كنیم. این اتفاق یك نشانه بسیار قدرتمند از این است كه ورزش در كشور ما مورد توجه قرار نگرفته است.
وی، نیز خاطرنشان كرد: وقتی سهم ورزش در اقتصادمان ضعیف است؛ یعنی ورزش همگانی و تحرك عمومی نداریم، بازار ورزش شكل نمی گیرد و در نتیجه ورزش حرفه ای و قهرمانی قوت نمی گیرد. ورزش حرفه ای قهرمانی باید پشتوانه مهم و بزرگی از ورزش همگانی داشته باشند. جامعه باید رویكرد ورزشی داشته باشد تا بتوانیم از دل آن ورزش حرفه ای و همگانی را بیرون بیاوریم و حمایت كنیم. متأسفانه عقبه ما ضعیف است.
برنامه باشگاه، با اجرای زاهدیان، جمعه ها ساعت 12:30 به مدت 1 ساعت از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه