باشگاه پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه

خصوصی سازی باشگاه ها سخت یا آسان؟

برنامه "باشگاه" روز پنجشنبه 6 تیر با حضور جهانگیر کوثری، کارشناس فوتبال به موضوع ضرورت خصوصی سازی باشگاه های فوتبال پرداخت.

1398/04/09
08:59

به گزارش رادیو ورزش؛ جهانگیر کوثری، کارشناس فوتبال پیرامون مشکلات عدیده باشگاه های فوتبال و مسئله عدم شفافیت مالی این باشگاه ها عنوان کرد: تا وضعیت باشگاه ها روشن نشود ما چنین مشکلاتی را داریم. هنوز سیستمی طراحی نشده که باشگاه داری براساس سرمایه گذاری شخصی باشد و باشگاه ها به سمت خصوصی سازی روند تا درآمد، هزینه و ... مشخص باشد.
وی تاکید کرد: تا وقتی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس از بند و زنجیر دولتی بودن رها نشوند، همین شرایط وجود دارد. چندین دهه است که این دو باشگاه را به این شکل اشتباه نگه داشته ایم و خسارتهای مختلفی هم به AFC و فیفا می دهیم. همیشه بدهکاریم و همیشه شاکی داریم که باعث شده از نظر موقعیت اخلاقی و فرهنگی هم زیر سوال برویم و این وضعیت‌ برای ما خوب نیست.
کوثری خاطرنشان کرد: وقتی طلایه داران و سردمداران این حوزه در این حرکت به بخش خصوصی واگذار شوند، بقیه تیمها نیز خود به خود به این سمت می روند. تیمها نباید با دولت طرف باشند. تنها کافی است که هیئت دولت مصوب کند که این باشگاه ها فرهنگی هستند و می توانند زیر نظر بخش خصوصی اداره شوند. هر گروه، شرکت، کانون و ... که دارای شاخصه های لازم هستند می توانند این باشگاه ها را برعهده بگیرند. پیچیدگی هایی که در این راستا بوجود آمده بی دلیل است و نیاز به طرح و بررسی مجلس و فراکسیونها و ... نیست.
این کارشناس بیان کرد: به همان سادگی که باشگاه ها را گرفته اند می توان آنها را واگذار کرد. به شرط اینکه کسانی که این مسئولیت را برعهده می گیرند، شاخصه های لازم را داشته باشند. فوتبالیستهای مطرح ما در پرسپولیس و استقلال حضور دارند و کانونهایی تشکیل داده اند. این افراد دل سوخته و تاریخ ساز فوتبال هستند و آمادگی هم دارند که در قالب قانونی باشگاه را در اختیار بگیرند.
کوثری در آخر اظهار کرد: رسانه هایی مانند رادیو ورزش باید با دعوت کارشناسان این موضوع را مرتبا به بحث بگذارد تا این جریان رها نشود. البته در این رابطه وزارت ورزش حسن نیت دارد. دولت هم دنبال این است که این اتفاق بیفتد.
برنامه "باشگاه" روز پنجشنبه 6 تیر با اجرای زاهدیان پخش شد. این برنامه پنجشنبه ها ساعت 18:35 به مدت 80 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
باشگاه