باشگاه پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه

خصوصی سازی باشگاه ها سخت یا آسان؟

برنامه "باشگاه" روز پنجشنبه 6 تیر با حضور جهانگیر كوثری، كارشناس فوتبال به موضوع ضرورت خصوصی سازی باشگاه های فوتبال پرداخت.

1398/04/09
08:59

به گزارش رادیو ورزش؛ جهانگیر كوثری، كارشناس فوتبال پیرامون مشكلات عدیده باشگاه های فوتبال و مسئله عدم شفافیت مالی این باشگاه ها عنوان كرد: تا وضعیت باشگاه ها روشن نشود ما چنین مشكلاتی را داریم. هنوز سیستمی طراحی نشده كه باشگاه داری براساس سرمایه گذاری شخصی باشد و باشگاه ها به سمت خصوصی سازی روند تا درآمد، هزینه و ... مشخص باشد.
وی تاكید كرد: تا وقتی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس از بند و زنجیر دولتی بودن رها نشوند، همین شرایط وجود دارد. چندین دهه است كه این دو باشگاه را به این شكل اشتباه نگه داشته ایم و خسارتهای مختلفی هم به AFC و فیفا می دهیم. همیشه بدهكاریم و همیشه شاكی داریم كه باعث شده از نظر موقعیت اخلاقی و فرهنگی هم زیر سوال برویم و این وضعیت‌ برای ما خوب نیست.
كوثری خاطرنشان كرد: وقتی طلایه داران و سردمداران این حوزه در این حركت به بخش خصوصی واگذار شوند، بقیه تیمها نیز خود به خود به این سمت می روند. تیمها نباید با دولت طرف باشند. تنها كافی است كه هیئت دولت مصوب كند كه این باشگاه ها فرهنگی هستند و می توانند زیر نظر بخش خصوصی اداره شوند. هر گروه، شركت، كانون و ... كه دارای شاخصه های لازم هستند می توانند این باشگاه ها را برعهده بگیرند. پیچیدگی هایی كه در این راستا بوجود آمده بی دلیل است و نیاز به طرح و بررسی مجلس و فراكسیونها و ... نیست.
این كارشناس بیان كرد: به همان سادگی كه باشگاه ها را گرفته اند می توان آنها را واگذار كرد. به شرط اینكه كسانی كه این مسئولیت را برعهده می گیرند، شاخصه های لازم را داشته باشند. فوتبالیستهای مطرح ما در پرسپولیس و استقلال حضور دارند و كانونهایی تشكیل داده اند. این افراد دل سوخته و تاریخ ساز فوتبال هستند و آمادگی هم دارند كه در قالب قانونی باشگاه را در اختیار بگیرند.
كوثری در آخر اظهار كرد: رسانه هایی مانند رادیو ورزش باید با دعوت كارشناسان این موضوع را مرتبا به بحث بگذارد تا این جریان رها نشود. البته در این رابطه وزارت ورزش حسن نیت دارد. دولت هم دنبال این است كه این اتفاق بیفتد.
برنامه "باشگاه" روز پنجشنبه 6 تیر با اجرای زاهدیان پخش شد. این برنامه پنجشنبه ها ساعت 18:35 به مدت 80 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
باشگاه