باشگاه پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه

سعید آذری، مدیر عامل باشگاه ذوب آهن: خصوصی سازی در فوتبال ایران یك افسانه است

برنامه "باشگاه" روز پنجشنبه 24 در گفتگو با سعید آذری، مدیر عامل باشگاه ذوب آهن به آخرین اخبار این باشگاه پرداخت.

1398/05/25
19:39

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ سعید آذری، مدیر عامل باشگاه ذوب آهن پیرامون خصوصی سازی در فوتبال كشور اظهار كرد: خواهش می كنم كه بحث خصوصی سازی را فراموش كنید و وقت خود و مخاطبانتان را تلف نكنید. خصوصی سازی افسانه ای غیرقابل انجام است كه سالهاست در مورد آن صحبت می شود. به شما قول می دهم كه شرایط و بسترش فراهم نخواهد شد.

وی ادامه داد: تمام كشورهای صاحب سبك فوتبال كه میلیاردها دلار پول تولید می كنند، الگوهای قابل اجرایی برای ما هستند. ولی ساختار فوتبال ما اشكال دارد. وضعیت فوتبال ما شتر، گاو و پلنگ حركت می كند. سازمان لیگ زیر نظر فدراسیون فوتبال اداره می شود. ما باید ساختاری مثل بوندس لیگا و لالیگا درست كنیم و همه باشگاه ها در قالب شركت سهامی خاص سرمایه هایشان را بیاورند و از سیطره فدراسیون فوتبال بیرون بیایند. استقلال و پرسپولیس تحت هیچ شرایطی واگذار نمی شوند. خصوصی سازی باید از این دو باشگاه شروع شود و به بقیه باشگاه ها تسری پیدا كند. ولی چرا این دو باشگاه زیر نظر وزارت ورزش اداره می شود؟

آذری درخصوص شایعه بركناری او از مدیر عاملی باشگاه ذوب آهن گفت: سال 83 تا 88 مدیر عامل ذوب آهن بودم. بعد از ذوب آهن رفتم. سال 92 برگشتم. در آن وقت ذوب آهن پنج متر زمین تمرین نداشت. نزدیك بود به لیگ یك سقوط كند و بدهی هنگفتی هم داشت. من ایستادم و با همكاری مدیران عالی شركت سهامی ذوب آهن، اعضای هیئت مدیره باشگاه، بازیكنان و هواداران باشگاهی بین المللی درست كردیم. این شرایط برای افرادی كه دوست دارند در عرصه ورزش معروف باشند، جذابیت ایجاد می كند. هیچ مالكیتی در ذوب آهن ندارم. از سال 60 كه به عنوان نوجوان وزنه بردار در این باشگاه شروع كردم تاكنون بیشترین خدمات را به ذوب آهن داده ام و عشقم این بود كه این باشگاه در سطح بین المللی مطرح باشد. در كارم هم موفق بودم. با رفتن از ذوب آهن مشكلی ندارم الان هم اعتراضی ندارم. نمی توانم اجبار كنم كه ثبات مدیریتی را در ذوب آهن نگه دارید. دست مدیران باز است و هر تصمیمی بگیرند روی چشمم می گذارم. سعید آذری آدمی نیست كه تحت هر شرایط بماند.

مدیر عامل ذوب آهن تصریح كرد: وظیفه ام را در ذوب آهن به نحو احسن انجام داده ام. از سال 92 تاكنون 60 میلیارد تومان پول به باشگاه آورده ام. سه بار قهرمان جام حذفی، یك بار قهرمان سوپر جام و پنج سال متوالی است كه در جام باشگاه های آسیا حضور داریم. 20 سال است كه كارمند ذوب آهن هستم. با مدرك دانشجوی دكترای مدیریت با گروه 20 حقوق كارشناسان و مدیران ذوب آهن را می گیرم.

آذری در رابطه با عوامل موفقیت او در مدیریت باشگاه ذوب آهن بیان كرد: این یك كار سیستمی و گروهی است. داشتن نیروهای متخصص و تحصیل كرده ورزشی در پستهای مختلف، داشتن فلسفه و ماموریت، جدیت، آشنا بودن به نقل و انتقالات و حمایت شركت سهامی ذوب آهن و مغزهای متفكر در ذوب آهن باعث موفقیت ما بود.

وی در پاسخ به این سوال كه اگر یك تصمیم گیرنده در فوتبال كشور بود، چه كاری انجام می داد، عنوان كرد: یك فلسفه جدید تعریف می كردم. اولین كاری كه می كردم این بود كه فدراسیون فوتبال را روی تیمهای ملی متمركز می كردم. فوتبال باشگاهی را بطوركلی از بدنه فدراسیون فوتبال جدا می كردم و یك سازمان مستقل واقعی را تشكیل می دادم. فدراسیون فوتبال موظف به اموری مثل برنامه ریزی تیمهای ملی، برنامه های كلان و استراتژیك فوتبال است. باشگاه دای وظیفه فدراسیون فوتبال نیست. ولی بخش اعظم بودجه فدراسیون فوتبال از طریق فوتبال باشگاهی است و هیچ رئیس فدراسیونی علاقه به جدا كردن باشگاه ها به عنوان یك سازمان مستقل ندارد.

برنامه "باشگاه" روز پنجشنبه 24 مرداد با اجرای زاهدیان پخش شد. این برنامه پنجشنبه ها ساعت 18:35 به مدت 80 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
باشگاه