باشگاه پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 60دقیقه

رادیو ورزش

باشگاه

واكاوی خشونت مجازی هواداران فوتبال

برنامه باشگاه پنجشنبه 9 آبان با حضور محمد رجاییان، كارشناس مردم شناسی به موضوع خشونت هواداران فوتبال در فضای مجازی پرداخت.

1398/08/11
10:22

به گزارش رادیو ورزش؛ محمد رجاییان، كارشناس مردم شناسی در زمینه خشونت هواداران فوتبال در فضای مجازی توضیح داد: شاید فضای مجازی سهل الوصول ترین مكانی است كه همه مردم می توانند به آن ورود پیدا كنند و اظهار نظرهای خود را بدون پوشش دادن به آنچه كه باید به عنوان الگو مطرح شود، می گویند. با توجه به اینكه ورزش ما مظهری از قدرت و ثروت است و افراد دوست دارند در محیط مجازی آزادانه و بی پروا حضور داشته باشند تا بهره برداری خود را كنند.
رجاییان در ادامه تاكید كرد: قطعا قانون در این مورد تاثیرگذار خواهد بود. قوانین حاكم در فضای مجازی و سرمایه گذاری باشگاه ها و مسئولین ورزشی در این حوزه ضعیف عمل كرده است و نیاز به برنامه ریزی دارد. در زمینه كنترل اینگونه فضاها باشگاه های فرهنگی و ورزشی وارد كار شده اند اما عملكرد آنها ناچیز بوده است. از طرفی فدراسیون فوتبال در شناسایی و تنبیه افراد خاطی اقدامی درخور انجام نداده تا وضعیت را بهبود دهد.
كارشناس مردم شناسی تصریح كرد: تمام فحاشی ها در فضای مجازی خط و خطوطی را دنبال می كنند و همیشه كسانی پشت پرده هستند كه افراد را تحت تاثیر قرار دهند. فضای دولتی حاكم بر باشگاه های دولتی كه اجازه نداده اند باشگاه ها حالت خصوصی داشته باشند؛ طوری عمل كرده اند كه نشان داده مدیران آنها هیچگونه تخصصی در حوزه بازاریابی، مدیریت و روانشناسی ورزش ندارند. به همین دلیل است كه ورود افراد به فوتبال كشورمان تحت عنوان بازیكن و مربی از طریق دلالی است و عملكرد درخشانی از آنها نمی بینیم و همین عاملی برای بروز خشونت در هواداران خواهد بود.
وی در ادامه گفت: با توجه به افزایش مشكلات متعدد از جمله مشكلات اقتصادی به قدری لذت در جامعه كم شده كه یكی از آسانترین و ارزانترین راه های لذت بردن ورزش است. حضور افراد در فضاهای ورزشی بخصوص فوتبال به عنوان یك تفریح است. عده زیادی به این فضا روی می آورند و در صورت نامطلوب بودن شرایط و نتایج تیم محبوبشان ممكن است شروع به فحاشی و تخلیه تمام فشارهای زندگیشان و خشونت خود در این گونه فضاها كنند.
برنامه باشگاه امروز با اجرای سعید زاهدیان پخش شد. این برنامه ساعت 18:30 روزهای پنجشنبه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
باشگاه