مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

آیا پیاده روی ورزش است؟


در برنامه "مشاور" یکشنبه 15 اردیبهشت، دکتر محمد حسبی، متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره پیاده روی توضیحاتی را بیان کرد.

1398/02/16
08:14


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر محمد حسبی، متخصص پزشکی ورزشی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در پاسخ به این سوال که آیا پیاده روی را ورزش می دانید، اظهار داشت: ابتدا باید مشخص کرد که منظور ما از ورزش چیست. ما دو واژه انگلیسی "Exercise" و "Sport" را ورزش می دانیم. منظور ما از ورزش اینجا تمرین ورزشی یا همان "Exercise" است. ما در واقع چیزی را ورزش یا تمرین ورزشی می دانیم که یک هدف را دنبال کند و آن هدف حفظ یا ارتقاء حداقل یکی از فاکتورهای آمادگی جسمانی ماست. ورزش نیز باید نظم، ساختار و تکرار مشخصی داشته باشد.
بنابراین ما اگر یک فعالیت فیزیکی را هدفمند کنیم و نظم، ساختار، تکرار و شدت آن را مشخص کنیم، تبدیل به یک تمرین می شود. اینکه من صبح بلند شوم و بروم یک نان بگیرم و به خانه بازگردم و معلوم نیست که چه زمان دیگری آن را تکرار کنم، ورزش نیست، بلکه یک فعالیت فیزیکی است.
وی، اضافه کرد: پیاده روی بد نیست و ما همه را تشویق می کنیم تا آنجا که می توانند در زندگی فعال باشند؛ اما وقتی تبدیل به ورزش می شود که نخست برای آن هدف تعیین کنیم و برای بالا بردن آمادگی هوازی انجام دهیم. اگر به همان نان گرفتن نظم بدهم و بگویم صبح ها به جای اینکه با ماشین بروم، پیاده به نانوایی می روم؛ هر روز یا یک روز درمیان می روم؛ شدت را در آن رعایت می کنم؛ نظم و ساختار خاصی مشخص می کنم؛ هدفم هم این باشد که آمادگی هوازی ام را بالا ببرم؛ با این کار فعالیت فیزیکی روزانه را تبدیل به یک تمرین ورزشی کرده ام.
دکتر حسبی، در پاسخ به این سوال که آیا می توان پیاده روی فعال را به عنوان یک تمرین ورزشی و پیاده روی غیرفعال را به عنوان یک فعالیت بدنی دانست، عنوان کرد: بنده در این خصوص کمی مخالف هستم؛ زیرا شدت کار است که ما تعیین می کنیم و ما هر ورزشی را می توانیم با شدت پایین یا بالا انجام بدهیم. ممکن است یک زمانی بخواهیم سبک تمرین کنیم و قدم زدن را انتخاب کنیم.
بسته به آمادگی فرد، ممکن است یک پیاده روی آرام برای یک نفر فعالیت متوسطی حساب شود. برای کسی که سنش بالاست؛ یک مشکل زمینه ای دارد و آمادگی قلبی و عروقی اش پایین است، ممکن است ابتدا قدم زدن را انتخاب کنیم و این قدم زدن برای او یک فعالیت ورزشی به حساب می آید.
برنامه مشاور، امروز با اجرای شهاب اولیایی روی آنتن رفت. این برنامه هر روز ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
مشاور