مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

توصیه هایی به بیماران دیابتی در ماه رمضان

برنامه "مشاور" سه شنبه 17 اردیبهشت، با حضور دکتر شاهین صالحی، متخصص پزشکی ورزشی، به موضوع ورزش بیماران در ماه مبارک رمضان اختصاص داشت.

1398/02/18
08:06

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر شاهین صالحی، متخصص پزشکی ورزشی، در خصوص موضوع برنامه گفت: یک زمان فرد می خواهد ورزش کند؛ درحالیکه مشکل قلبی، دیابت و تیروئید دارد؛ اما مشکل آنقدر جدی نیست که منع روزه هم داشته باشد؛ این زمانی است که باید دقت بیشتری کرد. ممکن است فردی که دیابت خفیف دارد، هنگام سحر قرصی خورده باشد و با ورزش صبحگاهی دچار افت قندخون شود. بنابراین اگر فرد بیماری دارد که ورزش موجب تشدید وضعیت جسمانی اش می شود، باید در نظر بگیرد که در ماه مبارک یک مقدار احتیاط بیشتر داشته باشد.
دکتر صالحی، خاطرنشان کرد: منعی برای انجام فعالیت ورزشی بیماران وجود ندارد؛ اما زمان و نوع ورزش بسیار مهم است. اتفاقاً کسی که دیابت دارد در ماه مبارک رمضان باید ورزش کند؛ ولی زمانیکه افطاری خورده و قند خونش از کنترل خارج شده و به 210 رسیده، زمان مناسبی است که با پیاده روی، دوچرخه ثابت و ورزش مناسب تحرک و ضربان قلب خود را بالا ببرد و قند خون را کاهش دهد.
وی، تأکید کرد: ما برای کسی که دیابت دارد، ورزش را زیر قند 100 و بالای قند 300 توصیه نمی کنیم. وقتی قند فرد دیابتی زیر 100 می رود، دچار هایپوگلاسمی و افت قند خون می شود که علائمی مثل: عرق، لرزش دست، رنگ پریدگی، گرسنگی شدید و کاهش سطح هوشیاری دارد. بنابراین حتماً حواسش باشد و یک خوراکی شیرین همراه داشته باشند.
به افرادی که دچار قند خون بالای 300 هستند، توصیه می شود تا زمانیکه قندخون زیر 250 نرسیده ورزش نکنند؛ زیرا در افراد دیابتی با ورزش که خود یک نوع استرس و هیجان است، ممکن است قند خون به صورت موقت بالا برود؛ یعنی از 300 به 400 برسد و بدن نتواند آن را تنظیم کند.
برنامه مشاور، امروز با اجرای شهاب اولیایی روی آنتن رفت. این برنامه هر روز ساعت 14:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقه مندان می شود.

دسترسی سریع
مشاور