مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

ورزش در دوران بارداری

برنامه "مشاور" یکشنبه 27 مرداد، با حضور دکتر بیتا بردبار آذری، مدرس دانشگاه و متخصص فیزیولوژی ورزشی، به بحث ورزش در دوران بارداری اختصاص داشت.

1398/05/30
09:05

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر بیتا بردبار آذری، مدرس دانشگاه و متخصص فیزیولوژی ورزشی، در خصوص موضوع برنامه گفت: خیلی از افراد اعتقاد دارند ورزش در دوران بارداری برای بانوان مناسب نیست و شاید موجب مشکل ساز شدن برای بانو و جنین شود؛ اما باید بدانیم که این یک مرحله از زندگی افراد است و می تواند برای خود فرد و جنین بسیار تأثیرگذار باشد.
ورزش در دوران بارداری شامل مراحل مختلفی است. یک مرحله مقدماتی دارد؛ زیرا بارداری به 3 قسمت 3 ماهه تقسیم می شود و در هر کدام از این دوره ها باید توجه ویژه ای به بحث ورزش در دوران بارداری داشته باشیم. 3 ماهه اول، دورانی است که جنین در حال شکل گیری است و بحث های دمایی بسیار اهمیت دارد. اگر دما بیش از حد افزایش پیدا کند، ممکن است برای جنین مشکلاتی را بوجود بیاورد؛ اما هیچ ورزشی نیست که بدن را به آن دما برساند و موجب آسیب به جنین شود. البته با توجه به اینکه هنوز دوران مقدمات شکل گیری جنین است، ممکن است به علت بحث های کوروموزمی سقط های 3 ماهه اول اتفاق بیافتد و این مسئله را باید از بحث های ورزش تفکیک کنیم. بانوان باردار در 3 ماهه اول حتماً باید تحت نظر پزشک به ورزش روی بیاورند.
وی، خاطرنشان کرد: 3 ماهه دوم سالم ترین 3 ماهه یک مادر در دوران بارداری است. در این دوران مادر دیگر مشکلات 3 ماهه اول را ندارد؛ زیرا تطبیق پذیری با بارداری صورت گرفته و جنین در حال رشد است؛ فقط ممکن است یک سری مشکلاتی که برای خود مادر بروز پیدا می کند برای جنین مشکل ساز شود؛ مثل: فشارخون، دیابت و اضافه وزن ناگهانی. اگر مادر باردار تحت نظر یک پزشک باشد و با یک مربی متخصص ورزش در دوران بارداری فعالیت را انجام دهد، همه این موارد قابل رفع است.
دکتر بردبار آذری، درباره 3 ماهه آخر دوران بارداری و نحوه فعالیت بدنی در آن دوران گفت: 3 ماهه سوم یا آخر دوران بارداری، دورانی است که مادر به دلیل بزرگ شدن و تغییرات پوزیشنی جنین یک مقدار اذیت می شود و ممکن است سنگینی او را از فعالیت های ورزشی دور کند. هیچ ورزش روتین مثل ایروبیک، پیاده روی برای مادر در این دوران ضرر ندارد و تنها باید از ورزش های پربرخورد و گروهی که ممکن است موجب آسیب رسانی شود، دوری کند.
این متخصص فیزیولوژی ورزش، تأکید کرد: مادرهایی که جنین دوقلو، کم خونی های حاد، عدم وزن گیری مناسب دارند، حتماً باید با مشورت پزشک به ورزش بپردازند و علاوه بر فعالیت بدنی باید به بحث های تغذیه ای هم توجه ویژه داشته باشند.
برنامه مشاور، با اجرای شهریاری، روزهای شنبه تا پنج شنبه، ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور