مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

تأثیر متقابل ورزش و خواب بر یکدیگر

برنامه "مشاور" شنبه 9 شهریور، با دکتر شاهین صالحی، متخصص پزشکی ورزشی، در ارتباط با تأثیر متقابل ورزش و خواب بر یکدیگر به گفتگو پرداخت.

1398/06/09
18:10

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دکتر شاهین صالحی، متخصص پزشکی ورزشی، در خصوص نقش خواب در بهبود وضعیت ورزشکاران اظهار داشت: فعالیت بدنی و ورزش در بهبود خواب خیلی مؤثر است. معمولاً افراد در ایام عید مشکل خواب پیدا می کنند؛ زیرا در عید فعالیت روزانه مان از بین می رود؛ شروع به استراحت کردن می کنیم و شبها دیگر خواب نداریم. به این افراد توصیه می کنم که حتماً فعالیت بدنی و ورزش داشته باشند.
وی، در پاسخ به این سوال که برای بهبود وضعیت خواب به افراد چه ورزشی پیشنهاد می کنید، عنوان کرد: هر نوع ورزشی می توان انجام داد؛ اما بهتر است این ورزشها یک مقدار نزدیک به شب باشد؛ به طور مثال عصر یک ساعت پیاده روی کنند؛ در پارک به فعالیت های ورزشی مختلف بپردازند؛ از وسایلی که شهرداری به طور رایگان برای شهروندان فراهم کرده، استفاده کنند. این فعالیت ها باعث می شود که بدن یک مقدار خسته و هورمون های اندورفین ترشح شود؛ همچنین بدن آماده یک خواب پرکیفیت و عمیق خواهد شد.
دکتر صالحی با بیان اینکه مشکل خوابیدن امروزه خیلی شایع شده است، اظهار کرد: اگر یک وقت نیم ساعته یا یک ساعته بگذاریم و با خانواده ورزش سبکی انجام بدهیم، هم خواب بهتر و هم آرامش بیشتری خواهیم داشت.
این متخصص پزشکی ورزشی، در خصوص علت اصلی بی حوصلگی و خستگی افراد گفت: گاهی اوقات فرد می گوید حوصله ورزش ندارم و خسته هستم. وقتی علت خستگی را بررسی می کنیم، عمدتاً به این نتیجه می رسیم که مشکل خواب ناکافی بوده است.
برنامه مشاور، با اجرای دکتر شهاب اولیایی، همه روزه به جز جمعه ها، ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
مشاور