مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

مشاور 23: کرونا را جدی بگیریم!

برنامه "مشاور" چهارشنبه 28 اسفند، با دکتر محمد اسماعیل اکبری، متخصص جراحی سرطان و مشاور عالی وزیر بهداشت، درباره کرونا و مواردی که برای جلوگیری از ابتلا باید رعایت کرد، گفتگویی انجام داد.

1398/12/28
16:44

به گزارش رادیو ورزش؛ محمد اسماعیل اکبری، متخصص جراحی سرطان و مشاور عالی وزیر بهداشت، در خصوص اصولی که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا باید رعایت کنیم، گفت: توصیه ها خیلی متفاوت نیستند. اصول همیشه ثابت است. ما 3 اصل در کنترل اپیدمی داریم. اولین اصل بیماری یابی و نگهبانی از بیمار است. اصل دوم ردیابی بیمار است؛ اینکه ردیابی کنیم بیمار از کجا آمده و به چه علت دچار این بیماری شده است. این اقدام تکلیف ما را مشخص می کند که روی کدام نقاط و مکان ها بیشتر تمرکز کنیم. سومین اصل فاصله گذاری و ماندن در خانه است که این اقدام آسانترین راه است.
وی، در پاسخ به این سوال که برخی از مردم به آزمایشگاه ها مراجعه می کنند و آزمایش می دهند که از وضعیت سلامتی خود آگاه شوند، آیا این اقدام صحیحی است، عنوان کرد: صد درصد این کار غلط است. هیچ آزمایشگاهی در هیچ نقطه ای از ایران در بخش خصوصی وجود ندارد که تستی را در این زمینه انجام دهد. این اقدامات جز ایجاد اضطراب که ضررش حتماً بیشتر است، سودی ندارد. از مردم به شدت درخواست دارم که چنین کار غلطی را مرتکب نشوند.
دکتر اکبری، نیز در پاسخ به این پرسش که در مراکز مختلف فردی تب افراد را می سنجد، آیا این اقدام کفایت می کند، تصریح کرد: سنجش تب افراد مانند ضدعفونی کردن، یک قدم است؛ اما این مسئله که هر فرد مبتلا به کرونا تب دارد، صحیح نیست. این یک قدم است و بنده مخالف آن نیستم؛ اما در کنار آن نیاز به آموزش های دیگری همچون فاصله از افراد وجود دارد.
برنامه مشاور، با اجرای محمودوند روی آنتن رفت. این برنامه هر روز ساعت 13 به مدت 45 دقیقه از شبکه رادیویی روی آنتن می رود.

دسترسی سریع
مشاور