مشاور شنبه، دوشنبه، چهارشنبه، جمعه از ساعت 13:00 به مدت 30دقیقه

اكبر فریدفتحی در گفتگو با برنامه ورزش و جامعه رادیو ورزش : باشگاه های باب میل هوادار

برنامه ورزش و جامعه رادیو ورزش شنبه 17 خرداد با حضور اکبر فریدفتحی، دکترای مدیریت ورزشی به موضوع هواداری در باشگا های ورزشی پرداخت.

1399/03/17
15:06

به گزارش رادیو ورزش؛ جریان هواداری در فوتبال ما از هر رشته ورزشی دیگری پررنگتر است. در کشتی، والیبال و بسکتبال هم همینطور است اما جریان سازی در فوتبال ملموس تر است. به همین دلیل مثال ها را در این رشته می زنیم اما برای سایر رشته ها هم قابل تعمیم است.
هوادار فوتبالی این موضوضع را متوجه شده که هر آنچه در باشگاه اتفاق می افتد باید برای او و باب میل او باشد و هر اتفاقی به غیر از آن بیافتد او حق دارد آشوب کند، آسیب بزند، تجمع کند و البته اعتراض داشته باشد.
برخی از این اعتراضات روی سکوها کاملا خودجوش است و برخی دیگر با اندکی ریشه یابی به جریان های خاص می رسد. برای مثال با هدف تحت فشار گذاشتن وزارت ورزش یا شخص خاصی این جریانات شکل می گیرد و هواداران در چنین جریانی غرق می شوند و به مقصدی می روند که یک فرد یا یک ماجرای فکری خاص آن را مطالبه می کرده است.
اکبر فریدفتحی، دکترای مدیریت ورزشی در این زمینه گفت: یک ساختار صحیح مدیران را به سمتی می برد که خواسته های هواداران را برآورده می کند. امکان ندارد که باشگاهی کاری را انجام دهد که برخلاف خواسته هوادارانش باشد ولی سود زیادی هم داشته باشد. ممکن است در کوتاه مدت تاثیری نداشته باشد اما در درازمدت متضرر خواهد شد.
وی تاکید کرد: در تمام دنیا تعداد و نیز رضایت هواداران یک تیم است که مشخص می کند آن تیم تیمی بزرگ است یا نه. زیرا ما یک چرخه هوادار، درآمد، عملکرد داریم. به این شکل که هر تیمی هوادار بیشتری دارد؛ حامی مالی قوی تری خواهد داشت. بنابراین درآمدزایی بیشتری هم دارد پس بازیکن بهتری می تواند جذب کند با داشتن بازیکن بهتر عملکرد بهتری هم خواهد داشت و چون عملکرد بهتری دارد هوادارانش افزایش پیدا می کنند و این چرخه ادامه دارد.
فرید فتحی تصریح کرد: در کشور ما این ساختار معیوب است و مدیر به رضایت هوادار توجه زیادی نمی کند. چون می داند که هوادار تاثیری در درآمد سالیانه اش ندارد.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده بخشی از برنامه "ورزش و جامعه" که شامل صحبت های کامل اکبر فریدفتحی است؛ باشید.
برنامه زنده "ورزش و جامعه" شنبه 17 خرداد با اجرای حافظ کاظم زاده پخش شد. این برنامه زنده ساعت 12 هر روز بجز جمعه ها به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.
شما مخاطب محترم برنامه "ورزش و جامعه"می توانید از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا شماره تلفن های 22021387 و 22021388 نظرات خود را با کارشناسان ما در رادیو ورزش درمیان بگذارید تا در این برنامه پاسخگوی شما باشند.

دسترسی سریع
مشاور