دانشكده روانشناسی ورزشی شنبه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده روانشناسي ورزشي

فدراسیون تنیس روی میز، علم گراترین فدراسیون كشور


برنامه "دانشكده روانشناسی ورزشی" شنبه 8 تیر، با حضور دكتر خسرو حمزه، رئیس كمیسیون ورزش انجمن روانشناسی ورزشی، به موضوع اهمیت حضور روانشناس در كنار تیم های تنیس روی میز اختصاص داشت.

1398/04/09
09:12


به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر خسرو حمزه، رئیس كمیسیون ورزش انجمن روانشناسی ورزشی، در ارتباط با اهمیت حضور رونشناس در كنار بازیكن تنیس روی میز عنوان كرد: فدراسیون تنیس روی میز جزء علم گراترین فدراسیون های كشور است و بیش از 2،3 سال است كه كمیسیون روانشناسی دارد. پروازی، یكی از بهترین روانشناسان ورزشی كشور در آنجا مشغول به كار است. اهمیت سرعت در تنیس روی میز باعث می شود كه زمان واكنش در این رشته خیلی پایین تر از رشته های دیگر باشد. این مسئله قابل تمرین دادن است؛ یعنی می توان كاری كرد كه زمان واكنش ورزشكار پایین بیاید و بتواند تصمیمات صحیح تری را در زمان كوتاه تر بگیرد. این مورد، جزء تمریناتی است كه برای آمادگی ذهن انجام می شود.
وی ادامه داد: در رشته تنیس روی میز با توجه به اینكه دائماً امتیازات بالا و پایین می شود، حس امیدواری یا ناامیدی را در فاصله زمانی كوتاه شاهد هستیم. برای دستیابی به قابلیت كنترل هیجان، یك ورزشكار می تواند با استفاده از تكنیك هایی كه از روانشناس فرامی گیرد، خود را برای لحظات حساس آماده كند تا در زمان های دشوار بازی از لحاظ هیجانی بهم نریزد. نتایج بسیاری از مسابقات فقط به علت همین موضوع تحت تأثیر قرار می گیرد.
دكتر حمزه نسبت به توجه فدارسیون تنیس روی میز به مسئله حضور روانشناس در كنار تیم های ملی ابراز خوشحالی كرد و گفت: شاید اوج ماحصل این دو، سه سال مدال برنز نوشاد عالمیان در بازیهای آسیایی بود كه بعد از 60 سال كسب شد. امیدواریم كه این پیروزیها در این فدراسیون علم گرا همچنان ادامه داشته باشد.
رئیس كمیسیون ورزش انجمن روانشناسی ورزشی، همچنین خاطرنشان كرد: بسیاری از قهرمانان در سیكل های پرفشار تمرینی باید به این موضوع بیشتر توجه كنند كه حتماً باید كاری صورت بگیرد تا از نظر انرژیك دوباره احیا شوند و برای آغاز سیكل تمرینی پیش رو به آمادگی لازم برسند.
برنامه دانشكده استعدادیابی، روزهای سه شنبه، ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده روانشناسی ورزشی