دانشكده روانشناسی ورزشی شنبه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده روانشناسي ورزشي

تأثیر ورزش بر شخصیت ورزشكاران

برنامه "دانشكده روانشناسی ورزشی" شنبه 19 مرداد، دكتر خسرو حمزه، روانشناس ورزش، به موضوع تأثیر ورزش بر شخصیت ورزشكاران اختصاص داشت.

1398/05/19
22:28

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دكتر خسرو حمزه، كارشناس برنامه، در ارتباط با موضوع برنامه گفت: نسل های گذشته این شانس را داشتند كه در مسیر رشد زندگی شان عرصه كوچه ها را تجربه كنند كه بسیار بسیار عالی بود. من فكر می كنم ما خوشبخت تر از نسل فعلی بوده ایم، حداقل از این بابت كه كوچه ها وجود داشت و فرآیند اجتماعی شدن ما در كوچه ها رخ داد. بازیها، عضو گروه ها بودن و نبودن، قهر و آشتی كردن، انتخاب شدن و نشدن، حتی دعواها و كتك خوردن، همه این موارد می توانست به پرورش قسمت هایی از شخصیت ما كه لازم داشت پرورانده شود، كمك می كند.

امروز به خاطر سبك زندگی شهرنشینی این بازیها آنچنان وجود ندارد و می بینیم كه بچه ها در مسیر رشدشان بیشتر در منازل هستند و اكثر وقت خود را پای سیستم های كامپیوتری و بازیهای دیجیتالی می گذرانند. سطح مهارت های این نسل برای زندگی مانند: تحمل ناكامی، مهارت های ارتباطی، ابراز وجود و...عمدتاً در نسل فعلی در خطر تضعیف است و یكی از بهترین عرصه هایی كه امكان دارد این نقیصه را برطرف كند به قطع یقین عرصه ورزش است.

وی، به جایگاه ورزش در پرورش ویژگیهای شخصیتی كودكان تأكید كرد و گفت: بسیاری از روانشناسان از جمله خود بنده وقتی خانواده هایی با ما برخورد می كنند كه فرزندان نونهال و نوجوانی دارند، همواره به عنوان یكی از بهترین ابزارهای تغییر مثبت در شخصیت را ورزش قهرمانی معرفی می كنیم و آنها را به ورزش قهرمانی سوق می دهیم.

منظور از ورزش قهرمانی، ورزشی نیست كه آن شخص حتماً باید قهرمان شود؛ بلكه ورزشی است كه در آینده به جنبه های رقابتی برسد و این رقابت می تواند در سطح مدرسه، دانشگاه، باشگاه یا دسته جات ساده باشد. وقتی كودكان به این عرصه وارد می شوند و ادامه می دهند، به مرور بعد از گذشت مدتی حدود 2 سال كیفیت كارشان بالاتر می آید؛ بیشتر دیده می شوند؛ انتخاب می شوند و از لذت بازی بیشتر بهره خواهند برد.

دكتر حمزه، افزود: افرادی كه در زندگی شان ورزش جدی انجام داده اند به نسبت افرادی كه از لحاظ جنسیت، سن، طبقه اجتماعی و فرهنگی خانواده با آنها مشابهت دارند به شدت در ویژگیهای شخصیتی قویتر هستند.

برنامه دانشكده روانشناسی ورزشی، با اجرای كاظمی، روزهای شنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده روانشناسی ورزشی