دانشكده روانشناسی ورزشی شنبه از ساعت 12:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده روانشناسي ورزشي

چگونه فرزندانمان را به سمت ورزش سوق دهیم

برنامه "دانشكده روانشناسی ورزشی" شنبه 16 شهریور، با حضور دكتر خسرو حمزه، روانشناس، به بحث فرزند پروری ورزشی پرداخت.

1398/06/17
11:22

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ دكتر خسرو حمزه، كارشناس برنامه، در خصوص موضوع برنامه اظهار داشت: امروزه گرایش خانواده ها به سوق دادن فرزندانشان به ورزش نسبت به دهه های گذشته به شدت بیشتر شده است. به تبع انعكاس موفقیت های ورزشی، بیشتر شدن اماكن ورزشی و رشد فرهنگ ورزش در جامعه، خانواده ها فرزندان خود را به ورزش سوق می دهند.

وی، در پاسخ به این سوال كه سوق دادن فرزندان به ورزش باید با چه هدفی صورت بگیرد و چطور باید این كار را انجام بدهیم، بیان كرد: متأسفانه در این زمینه اشتباهات خانواده ها زیاد است؛ به طور مثال یك اشتباه رایجی كه وجود دارد، این است كه خانواده ها فرزندان خود را به رشته های قهرمانی سوق می دهند و انتظار دارند كه كودك خیلی سریع رشد كند؛ در محیط رقابتی بتواند فشارهای رقابت را تحمل كند و سریعاً به مدارج قهرمانی برسد.

دكتر حمزه، ادامه داد: پیشینه های قهرمانان بزرگ كشورمان، اینكه هر كدام در چه سنی فعالیت خود را آغاز كرده اند، الگوهایی برای خانواده ها می شود و تصور می كنند كه اگر بخواهند فرزندانشان قهرمان جهان و المپیك شود، باید ازسن 6 سالگی یا 8 سالگی تمریناتش را شروع كند. خانواده ها به این مسئله نگاه نمی كنند كه ظرفیت فرزندانشان برای این جو رقابتی با توجه به سن می تواند كاملاً متفاوت باشد و حتی از كودكی به كودك دیگر فرق می كند.

وی، در توصیه به خانواده ها گفت: توجه به علایق خود كودك و ویژگی های فیزیكی وی بسیار مهم است. خانواده ها به این نكته توجه كنند كه بهتر است حدوداً تا قبل از سن 11 سالگی، كودكان را خیلی مجبور به حضور جدی در عرصه رقابتها نكنیم یا اگر در عرصه رقابتها هستند، خیلی تأكید بر برد و باخت نكنیم. درست این است كه تا قبل از سن 11 سالگی مهارت های ورزشی شان رشد كند و بتوانند از حضور در ورزش لذت ببرند.

برنامه دانشكده روانشناسی ورزش، با اجرای كاظمی و تهیه كنندگی ابوفاضلی، روزهای شنبه ساعت 12:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده روانشناسی ورزشی