دانشكده استعدادیابی سه شنبه از ساعت 13:00 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

دانشكده استعداديابي

نقش والدین در كشف استعداد ورزشی فرزندان

برنامه "دانشكده استعدادیابی" سه شنبه 21 خرداد، با حضور طناز حسینیون، مدرس فدراسیون بین المللی دو و میدانی، به اهمیت آگاهی والدین در استعدادیابی ورزشی فرزند اختصاص داشت.

1398/03/22
07:52

به گزارش رادیو ورزش؛ طناز حسینیون، مدرس فدراسیون بین المللی دو و میدانی، در پاسخ به این سوال كه والدین در روند استعدادیابی فرزند خود چقدر نقش دارند، بیان كرد: نقش والدین بسیار مهم است؛ اما نه از این نظر كه به والدین به عنوان یك كارشناس نگاه كنیم، یعنی والدین تصمیم گیرنده تشخیص استعداد فرزندشان باشند. آگاهی والدین نقش بسیار مؤثر دارد؛ اینكه چه اطلاعاتی داشته باشند و چه آموزش هایی دیده باشند كه برای رسیدن فرزندشان به هدفش كمكش كنند.
وی، در خصوص تأثیر ویژگی های آنتروپومتریكی در رشته ورزشی اظهار داشت: اولین قدم آموزش ما برای والدین این است كه بدانند ویژگیهای فیزیكی ظاهری افراد در موفقیت ورزشی شان چقدر نقش دارد. نكته مهم این است كه والدین بدانند داشتن چنین ویژگیهایی برای سوق در یك رشته ورزشی مهم است؛ اما كافی نیست.
والدین باید با توجه به ویژگیهای ظاهری فرزند، او را به سمت رشته ورزشی هدایت كنند؛ ولی بهتر است قسمت بعدی را به دست متخصصین و پژوهشگران علمی بسپارند كه بتوانند از آن ویژگیها استفاده بهینه تری كنند.
حسینیون، تصریح كرد: من به عنوان والد یك فرزند اگر می بینیم فرزندم قد بلند نیست، بهتر است اصلاً او را به سمت رشته هایی مثل بسكتبال و والیبال نبرم؛ چه بسا كه ورود فرزند به این فضا و عدم موفقیت و درخشش در آن رشته، وی را سرخورده و حتی از ورزش زده كند.
وی، به اهمیت استعدادیابی در بخش مربیگری تأكید كرد و گفت: استعدادیابی مبحثی است كه فقط مربوط به ورزشكار نیست. پیدا كردن استعدادها در بین مربیان هم یكی از نكات قابل توجه است. ما باید مربیان سطح ابتدایی كه در مدارس و باشگاه ها كار می كنند را تأمین كنیم، به آنها انگیزه بدهیم و به روزشان كنیم.
برنامه دانشكده استعدادیابی، روزهای سه شنبه ساعت 11:30 به مدت 30 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
دانشكده استعدادیابی