فصل ششم هر روز از ساعت 11:30 به مدت 15دقیقه

رادیو ورزش

فصل ششم

لزوم توجه بیشتر مجلس به ورزش معلولین و جانبازان

برنامه "فصل ششم" دوشنبه 30 دی، با نادر شكری، رئیس انجمن علمی حقوق ورزشی ایران، در خصوص ورزش معلولین و جانبازان و ضعف هایی كه در این حوزه وجود دارد به گفتگو پرداخت.

1398/10/30
14:13

به گزارش رادیو ورزش؛ نادر شكری، رئیس انجمن علمی حقوق ورزشی ایران، در خصوص اقداماتی كه نیاز است در حوزه ورزش معلولین و جانبازان صورت بگیرد، اظهار داشت: یكی از موارد بسیار مهم كه اصولاً در كشور نادیده گرفته می شود، ورزش مربوط به معلولین و جانبازان است. در سال 95 مجلس اقدام به تصویب قانون انتزاع كمیته ملی پارالمپیك از كمیته ملی المپیك كرد كه این اقدام جای قدردانی دارد. این قانون زمینه های لازم را برای شركت قهرمانان و ورزشكاران جانباز و معلول در رقابتهای پارالمپیك بین المللی فراهم می كند.
وی، در ادامه گفت: نمایندگان مجلس باید به این موضوع توجه كنند كه لازم است قوانین و مقررات مربوط به ورزش عموم جامعه از جمله معلولین و جانبازان را داشته باشیم.
شكری با بیان اینكه هرچند در قانون جامعه معلولین این موضوع لحاظ شده است؛ اما این مقدار بسیار كم است، افزود: نیاز است قوانین خاص ورزش و حمایت ورزشی از این قشر از جامعه را داشته باشیم و در كنار آن نظارت های لازم صورت بگیرد. با توجه به اینكه دستگاه های اجرایی از جمله شهرداری موظف شده اند كه اقداماتی را در ارتباط با تسهیلات ورزش برای معلولین انجام دهند، نیاز است كه نمایندگان مجلس نظارت داشته باشند تا كوتاهی در این بخش صورت نگیرد.
رئیس انجمن علمی حقوق ورزشی ایران در پایان افزود: به نظر می رسد كه نمایندگان مجلس نقش نظارتی خود را در این حوزه به خوبی ایفا نكرده اند و یا اصلاً موضوع مغفول مانده است. نقشی كه مجلس می تواند در این حوزه ایفا كند، اقتداری است كه از حیث نظارتی می تواند روی دستگاه های اجرایی اعمال كند. لازم است كه مجلس در این دو زمینه گام های مؤثری را بردارد.
برنامه فصل ششم كاری از گروه «ورزش و جامعه» رادیو ورزش با رویكرد توجه به اهمیت نقش مجلس شورای اسلامی در ارتقای ورزش كشور با اجرای امیرهوشنگ كاظمی ساعت 11:30 هر روز به مدت 15 دقیقه پخش می شود.

دسترسی سریع
فصل ششم