فصل ششم هر روز از ساعت 11:30 به مدت 15دقیقه

رادیو ورزش

فصل ششم

لزوم توجه نمایندگان مجلس به قوانین مالیاتی حاكم بر فدراسیون ها

در برنامه "فصل ششم" شنبه 5 بهمن، حمیدضا ترقی، كارشناس مسائل سیاسی و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و نادر شكری، رئیس انجمن علمی حقوق ورزشی ایران به تشریح اصل 87 قانون اساسی و قوانین مالیاتی مؤسسات ورزشی پرداختند.

1398/11/06
09:04

به گزارش رادیو ورزش؛ حمیدضا ترقی، كارشناس مسائل سیاسی و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، در تشریح اصل 87 قانون اساسی عنوان كرد: براساس اصل 87، رئیس جمهور برای انتخاب هیأت وزیران، پس از تشكیل دولت قبل از هر گونه اقدامی باید از مجلس رأی اعتماد بگیرد. در صورتیكه مجلس به وزرای دولت رأی اعتماد داد، وزرا می توانند در آن پست انجام وظیفه كنند.
وی، ادامه داد: در دوران تصدی وزرا و رئیس جمهور، در صورتیكه در مسائل مهم موضوعی پیش آمد، دولت می تواند از مجلس برای هیأت وزیران یا بعضی از وزرا تقاضای رأی اعتماد كند. اگر مجلس رأی اعتماد نداد، طبیعتاً آن وزیر از كار بركنار خواهد شد.
نادر شكری، رئیس انجمن علمی حقوق ورزشی ایران، در خصوص قوانین مالیاتی مربوط به مؤسسات ورزشی و فدراسیون ها گفت: مطابق بند 2 آیین نامه اجرایی ماده 134 اصلاحیه قانون مالیات مستقیم، درآمدهای مؤسسات ورزشی كه دارای مجوز از مراجع ذیربط از جمله وزارت ورزش باشند، همچنین كمكهای دریافتی از دولت برای انجام خدمات ورزشی مشمول معافیت مقررات در ماده 134 است. بنابراین درآمد باشگاه ها كه به عنوان بخش خصوصی مطرح می شوند، مانند درآمد ناشی از فروش بلیت، حق پخش تلویزیونی، آموزش، نقل و انتقالات، تبلیغات و غیره، همه مشمول مالیات هستند.
شكری، افزود: نكته اساسی كه به نظر می رسد مغفول واقع شده، این است كه علی رغم اینكه باشگاه های خصوصی مشمول معافیت های مقررات در قانون هستند؛ اما متأسفانه فدراسیون ها كه به عنوان نهادهای عمومی غیردولتی محسوب می شوند و نقش اساسی در ورزش قهرمانی دارند، نه تنها درآمدهای پایدار ندارند، بلكه آن قسمت از كمك هایی كه از مؤسسات و بخش های مختلف می گیرند، مشمول مالیات هستند. به همین جهت می طلبد كه نمایندگان مجلس به این موضوع توجه كنند و فدراسیون ها را مشمول معافیت از مالیات كنند تا آنها بتوانند از این موقعیت در جهت توسعه ورزش قهرمانی اقدام كنند.
برنامه فصل ششم كاری از گروه «ورزش و جامعه» رادیو ورزش با رویكرد توجه به اهمیت نقش مجلس شورای اسلامی در ارتقای ورزش كشور با اجرای امیرهوشنگ كاظمی ساعت 11:30 هر روز به مدت 15 دقیقه پخش می شود.

دسترسی سریع
فصل ششم