المپیك 2020 شنبه-دوشنبه-چهارشنبه از ساعت 8:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

المپيك 2020

ماجرای حذف فوتبال از المپیك

برنامه "المپیك 2020" شنبه 3 اسفند با حضور مهدی شكری، كارشناس ورزشی به توضیح درخصوص ماجرای حذف فوتبال از المپیك پرداخت.

1398/12/03
14:27

به گزارش رادیو ورزش؛ مهدی شكری درباره ماجرای حذف فوتبال از المپیك توضیح داد: فوتبال در المپیك با ماجراهای عجیبی روبرو بوده یكی از آنها اخراج از بازیهای المپیك 1932 بود. در المپیك 1928 تیم ملی اروگوئه در بازی نهایی آرژانتین را برد و قهرمان شد و گسترش فوتبال حرفه ای و افزایش محبوبیت فوتبال در جهان باعث شد تا مسابقاتی تحت عنوان جام جهانی فوتبال راه اندازی شود.
را اندازی جام جهانی اختلاف و تنش بین فیفا و كمیته بین المللی المپیك را به اوج خودش رساند و به همین دلیل 4 سال بعد و در المپیك 1932 لس آنجلس فوتبال را به بازی های المپیك راه ندادند و به عبارت دیگر فوتبال از المپیك بیرون انداخته شد.
در سال 1930نخستین دوره جام جهانی فوتبال برگزار شده بود اما جالب است بدانید كه تیمهای شركت كننده بدون مسابقه انتخابی و گزینشی در آن حضور یافتند. با این وجود تنها 13 تیم برای این مسابقات اعلام آمادگی كردند. در نخستین دوره جام جهانی كه باعث برگزار نشدن فوتبال در المپیك 1932 شد؛ 7 تیم از آمریكای جنوبی، 4 تیم از اروپا و دو تیم از آمریكای شمالی به رقابت پرداختند.
تعداد كم تیمهای اروپایی هم بدلیل دشواری های سفر به آمریكای جنوبی بود. در این دوره تیمها به چهار گروه تقسیم شدند و قهرمان هر دوره به نیمه نهایی می رسید. در این دوره از رقابتها لوران، بازیكن تیم ملی فرانسه نخستین گل در تاریخ جام جهانی فوتبال را به ثمر رساند و جیمی دابلاس، دروازه بان آمریكا با بسته نگه داشتن دروازه تیمش در مرحله گروهی، نخستین دروازه بسته فوتبال را به نام خودش ثبت كرد.
در مرحله نیمه نهایی آرژانتین و اروگوئه با شكست آمریكا و یوگوسلاوی به دیدار نهایی رسیدند و در دیدار نهایی و در برابر 68 هزار تماشاگر اروگوئه 4-2 آرژانتین را شكست داد و فاتح نخستین جام جهانی فوتبال شد. اما 4 سال بعد و در سال 1936 به دستور هیتلر فوتبال یكبار دیگر به بازی های المپیك بازگشت.
برنامه «المپیك 2020» كاری از گروه ورزش و مسابقات به تهیه كنندگی محسن جوادی و اجرای محمد درخشنده است. این برنامه از ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
المپیك 2020