المپیك 2020 شنبه-دوشنبه-چهارشنبه از ساعت 8:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

المپيك 2020

عملكرد ایران در المپیك رم

برنامه "المپیك 2020" شنبه 10 اسفند با حضور مهدی حدادپور به پرداختن به حاشیه های المپیك 1960 رم و حضور ایران در آن اختصاص داشت.

1398/12/10
11:55

به گزارش رادیو ورزش؛ مهدی حدادپور در خصوص حضور ایران در المپیك 1960 رم بیان كرد: ایران در بازی های المپیك سال 1960 رم ضعیف تر از حد انتظار عمل كرد. كاروانی كه از ایران آمده بود تا چندین طلا و نقره بگیرد در نهایت یك مدال طلا هم نگرفت و به دو نقره و دو برنز بسنده كرد.
دو سال پس از شركت در المپیك رم قرار شد ما در بازی های آسیایی 1962 جاكارتا شركت كنیم. چند ماه قبل از شروع این مسابقات بود كه علی امینی، نخست وزیر وقت اعلام كرد: پولی نداریم؛ بنابراین در بازی های آسیایی شركت نمی كنیم. البته این حرف او یك حالت سیاسی بود برای نشان دادن اینكه در راه سیاست ها قدم برمی داریم و اذعان داشت كه ایران كشوری برشكسته است كه باید با سیاست های انقباض اقتصادی و شعارهایی مثل كمربندها را سفت تر ببندیم اقتصادش را بهبود ببخشد كه البته این اتفاق هم نیفتاد.
به هر حال هزینه برای شركت در چنین مسابقاتی از طرف نخست وزیر وقت خرج زاید به حساب می آمد. این در حالی بود كه در سال 1961 یعنی قبل از بازی های آسیایی جاكارتا كشتی آزاد ما از 8 وزن 5 طلا گرفت. اتفاقی بدیع، عجیب و غیرمنتظره اینكه برای اولین بار قهرمان جهان شدیم. عدم شركت در بازی های آسیایی جاكارتا باعث افت كوتاه مدتی در ورزش ایران شد. نزدیكترین علامت این افت ناكامی مجدد در المپیك 1964 توكیو بود.
ما به توكیو رفتیم تا نتایج ضعیف المپیك رم را جبران كنیم و از دوره پیش تنها یك نقره و دو برنز بیشتر گرفتیم! اما در المپیك یوكوهاما 5 طلا گرفتیم. این در حالی است كه تا انقلاب در تمام سالها فقط 4 مدال طلا گرفته بودیم.
برنامه «المپیك 2020» كاری از گروه ورزش و مسابقات به تهیه كنندگی محسن جوادی و اجرای محمد درخشنده است. این برنامه از ساعت 8:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
المپیك 2020