پارالمپیك 2020 یكشنبه-سه شنبه-پنج شنبه از ساعت 8:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

پارالمپيك 2020

رادیو ورزش در گفتگو با رئیس آكادمی ملی پارالمپیك: تمهیدات كمیته ملی پارالمپیك در آماده سازی ورزشكاران اعزامی

برنامه «پارالمپیك 2020» سه شنبه 29 بهمن با حضور محمدرضا محمودخانی، رئیس كمیته ملی پارالمپیك به گفتگو در خصوص چگونگی آماده سازی ورزشكاران برای حضور در پارالمپیك 2020 پرداخت.

1398/11/29
11:06

به گزارش رادیو ورزش؛ ورزشكاران پارالمپیكی مراحلی را طی می كنند و تحت نظر و سنجش هایی قرار می گیرند و عملكرد آنها مورد ارزیابی قرار می گیرد تا مشخص شود در چه شرایطی هستند و میزان آمادگی آنها برای حضور در بازی های پارالمپیك چگونه است.
معصومه كیانی، گزارشگر رادیو ورزش در گفتگو با محمدرضا محمودخانی، رئیس كمیته ملی پارالمپیك به تمهیدات این كمیته برای حضور موفقیت آمیز ورزشكاران ایرانی در رقابتهای پارالمپیك 2020 توكیو پرداخت.
محمدرضا محمودخانی، رئیس كمیته ملی پارالمپیك در خصوص سنجش ورزشكاران توضیح داد: سنجش قابلیت های جسمانی و روانی ورزشكاران پارالمپیك بصورت دوره ای هر سه یا چهار ماه یكبار انجام می شود و در هر مرحله فاكتورهای مختلف آمادگی جسمانی عمومی و تخصصی ورزشكاران و نیز آمادگی روانی آنها ارزیابی می شود.
همچنین از منظر پیش بینی بروز آسیب و نیز فاكتورهای موثر بر عملكرد ورزشی از جنبه جسمی و روانی ارزیابی های لازم انجام می گیرد. تاكنون همه تیمها یك مرحله مورد ارزیابی قرار گرفته اند و بسیاری از تیم ها در حال سپری كردن مرحله دوم ارزیابی هستند. تا اعزام به مسابقات پارالمپیك توكیو حداقل سه مرحله دیگر این سنجش ها صورت خواهد پذیرفت.
محمودخانی تصریح كرد: مشخصا درباره سنجش های روانی یكسری پرسشنامه و نیز مصاحبه از ورزشكارن صورت می گیرد تا میزان آمادگی روانی آنها سنجیده شود.
وی ادامه داد: موضوع سنجش قابلیت های جسمانی درباره ورزشكاران پارالمپیكی از سایر ورزشكاران المپیكی متفاوت است و نیاز به آزمون های تخصصی دارد. در این راستا از حدود تیرماه 98 دانشگاه شهید بهشتی همكاری خوبی با ما داشته و با استفاده از امكانات خوب این دانشگاه در دانشكده تربیت بدنی سنجش های جسمی این ورزشكاران با استفاده از دستگاه های پیشرفته ایزوكنتیكی انجام گرفته است. این آزمون ها معمولا هر سه ماه یكبار انجام خواهد شد و تا پیش از اعزام 4 مرحله آزمون انجام می شود.
رئیس كمیته ملی پارالمپیك افزود: آكادمی پارالمپیك مدیریتی به عنوان سنجش و نظارت بر ورزشكاران دارد. در این بخش دو زیرمجموعه وجود دارد. یكی به عنوان دپارتمان پیشگیری و كاهش آسیب های ورزشی و دیگری ارتقای عملكرد ورزشكاران. نتایج سنجشهای این دو بخش توسط كارشناسان هر حوزه مورد بررسی قرار می گیرد و نتیجه این كارشناسی ها بعد از هر مرحله به اطلاع مربی، سرمربی و مربی بدنساز تیم ها می رسد.
وی درباره ورزشكارانی كه در این ارزیابی ها شركت می كنند؛ توضیح داد: تمام فعالیت های ما بر كسانی متمركز است كه جزء افراد حایز شانس قطعی كسب مدال هستند. مانند ورزشكاران رشته پاراتكواندو، جودو، پارادوومیدانی، پاراكمان، پاراتیراندازی و پاراوالیبال كه مورد ارزیابی قرار گرفته اند. اگر در ادامه مسیر كسب سهمیه المپیك افرادی اضافه شوند؛ آنها نیز وارد این چرخه می گردند.
برنامه پارالمپیك 2020 با رویكرد آگاهی رسانی درخصوص برنامه های پارالمپیك و گفتگو با قهرمانان حاضر در این رقابتها با اجرای محمد درخشنده و به تهیه كنندگی محسن جوادی ساعت 8:30 روزهای یكشنبه، سه شنبه و پنجشنبه به مدت 25 دقیقه از رادیو ورزش پخش می شود.

دسترسی سریع
پارالمپیك 2020