سلامت باشیم شنبه تا پنج شنبه از ساعت 08:30 به مدت 25دقیقه

رادیو ورزش

سلامت باشيم

فوق تخصص بیماریهای عفونی در گفتگو با رادیو ورزش؛ ویروس کرونا تغییر ماهیت نداده است

برنامه "سلامت باشیم" چهارشنبه 31 اردیبهشت، در گفتگو با دکتر جمال میرزایی، فوق تخصص بیماری های عفونی به بررسی علائم اختصاصی بیماری کرونا و تغییر ماهیت آن پرداخت.

1399/02/31
10:53

به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر جمال میرزایی، فوق تخصص بیماری های عفونی، در خصوص تغییر ماهیت ویروس کرونا به مخاطبان رادیو ورزش گفت: علائم کلی بیماری کویید 19 همانی است که در ابتدا هم عرض کردیم. تب، بدن درد، سرفه، گلودرد و سوزش گلو همچنان مهمترین علائم بیماری 19 است و ما بر اساس این علائم بالینی تشخیص می دهیم. یک سری علائم ممکن است علائم پوستی، بافت نرم، درگیری‌های چشمی و علائم گوارشی باشد؛ اما این موارد، علائم خیلی اختصاصی کرونا ویروس نیست. نکته دوم این است که علائم ذکر شده معمولاً در سیر بیماری ایجاد می شوند نه در ابتدای بیماری. بنابراین ما تشخیص مان را در همان ابتدا بر علائم اولیه گذاشتیم. درگیری های گوارشی، پوستی و التهاب چشم، همه در بیماریهای ویروسی مختلف محتمل است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا این بیماری کودکان را هم تهدید می کند، عنوان کرد: اگر منظور از تهدید ابتلای کودکان به بیماری است، بله کودکان هم مثل بالغین به این بیماری مبتلا می شوند. ممکن است کاملا بدون علامت باشد و خودشان هم متوجه نشوند و یا امکان دارد علائم خفیفی هم بروز بدهند؛ اما علائم شاید بیماری و درگیریهای وسیع را معمولاً در کودکان مشاهده نمی‌کنیم؛ مرگ و میرها در کودکان بسیار بسیار پایین است؛ مگر مواردی باشد که کودک دچار نقص ایمنی های مادرزادی و اولیه باشد که بحث آن متفاوت است.
دکتر میرزایی، ادامه داد: یکسری درگیریهایی را ممکن است در عروق بروز بدهد که به سندروم کاوازاکی معروف شده است. ما این سندروم را ممکن است در بسیاری از بیماری‌های دیگری هم باشیم و بیماری جدیدی نیست. هرچند در ایران آنقدر شایع گزارش نشده و معمولاً اغلب کودکان بدون علامت هستند.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده ادامه صحبت های این متخصص بیماریهای عفونی در برنامه سلامت باشیم رادیو ورزش باشید.
برنامه سلامت باشیم با محوریت آگاهی رسانی در خصوص بیماری کرونا هر روز ساعت 8:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.
لطفا سوالات، ابهامات و نگرانی خود در زمینه بیماری کرونا را از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا تماس با شماره تلفن های 22021387 و 22021388 با کارشناسان ما در میان بگذارید تا در ویژه برنامه سلامت باشیم پاسخگوی شما باشند.

دسترسی سریع
سلامت باشیم