از ساعت به مدت

پیام نوروزی رهبر انقلاب به مناسبت آغاز سال 1403

مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود با بیان اینكه جهش تولید جز با مشاركت مردم اتفاق نخواهد افتاد، سال 1403 را سال «جهش تولید با مشاركت مردم» نامگذاری كردند.

1403/01/01
13:19

به گزارش رادیو ورزش؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال 1403، سال جدید را سال «جهش تولید با مشاركت مردم» نام‌گذاری كردند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

یا مقلّب الْقُلوبِ و الأبصار، یا مدبّر اللیل و النّهار، یا مُحوّل الْحَولِ و الأحوال، حَوّلْ حالَنا إلی أحسَنِ الْحال.

تبریك عرض میكنم به همه‌ی ملّت عزیز ایران عید نوروز و سال جدید را كه امسال با ماه مبارك رمضان و بهار دلها و بهار معنویّت همراه شده است. به طور خاص تبریك عرض میكنم به خانواده‌های ایثارگران و به همه‌ی ملّتهای دیگری كه نوروز را گرامی میدارند.

یاد میكنم از شهیدان عزیز و از امام شهیدان كه این راه را به روی ملّت ایران گشود. آرزو میكنم بهره‌مندی ملّت ایران را از هر دو بهار، هم بهار طبیعت و هم بهار معنویّت.

نگاهی به سال 1402 كه این لحظه به پایان رسید بكنیم و نگاهی به سالی كه وارد آن شدیم. سال 1402 مثل همه‌ی سالهای دیگر زندگی، انباشته بود از شیرینی‌ها و تلخی‌ها، از خواسته‌ها و ناخواسته‌ها، این طبیعت دنیا و طبیعت زندگی است. در مسائل داخلی كشور پیشرفتهای چشمگیر علمی، پیشرفتهای فنّاوری، تولیدات زیربنایی كه در سراسر كشور انجام گرفته است، این جزو شیرینی‌ها و خبرهای خوش بود. از سویی دیگر، مشكلات اقتصادی و معیشتی مردم جزو خبرهای تلخ بود. حضور حماسی مردم در اجتماعات روز قدس و روز 22 بهمن، برگزاری امن این تظاهرات بزرگ، برگزاری امن و سالم انتخابات آخر سال و حضورهای مردمی دیگر، جزو خبرهای خوش و خواسته‌های شیرین سال گذشته بود. حادثه‌ی تلخ كرمان در سالگرد شهید سلیمانی، سیل بلوچستان در اواخر سال، حوادثی كه برای مأموران امنیّت و حافظان امنیّت در طول این ماه‌ها اتّفاق افتاد، جزو حوادث تلخ بود و تلخ‌تر از همه حادثه‌ی غزّه بود كه جزو مسائل مهمّ بین‌المللی ما است، و حادثه‌ای تلخ‌تر از آن امسال ما نداشتیم. در مسائل خارجی تحرّك بین‌المللی دولت در عرصه‌های گوناگون اقتصادی و سیاسی جزو خبرهای شیرین و حوادث مطلوب بود و حادثه‌ی غزّه هم كه عرض كردیم جزو تلخ‌ترین حوادث، بلكه تلخ‌ترین حوادث مسائل خارجی ما بود. از خداوند متعال مسئلت میكنیم كه تلخی‌ها را جبران كند و ادامه‌ی شیرینی‌ها را به ملّت ایران و ملّتهای مسلمان ارزانی بفرماید و آنچه را كه مایه‌ی خیر و بركت امّت اسلامی است و مایه‌ِی خیر و بركت ملّت ایران است، به آنها لطف بفرماید.

در مورد شعار سال 1402 كه عبارت بود از مهار تورّم و رشد تولید، كارهای خوبی انجام گرفت. در هر دو بخش شعار، كارهایی انجام گرفت، پیشرفتهایی هم اتّفاق افتاد، البتّه نه به قدر مطلوب ــ كه حالا ان‌شاءالله تفصیل آنها را در سخنرانی امروز عرض خواهم كرد به ملّت ایران ــ و آنچه كه انجام گرفته خوب بود ولی باید ادامه پیدا كند. و این شعار، شعاری نیست كه در یك سال توقّع داشته باشیم كه به نحو مطلوب انجام بگیرد، این شعار همچنان ادامه خواهد داشت.

در سالی كه پیش روی ما است و وارد آن شدیم، كارهای زیادی هست كه بایستی انجام بگیرد و باید خودمان را به آن متعهّد بدانیم، هم مسئولین كشور، دولتی‌ها، مجلس، قوّه‌ی قضائیّه و دیگران و هم آحاد مردم، همه باید خودمان را به آن كارها متعهّد بدانیم در زمینه‌های مختلف، لكن در این سال هم مسئله‌ی عمده‌ی كشور عبارت است از اقتصاد. نقطه‌ی ضعف اساسی كشور عبارت است از مسئله‌ی اقتصاد، باید در این زمینه‌ها فعّال عمل كنیم.

بنده با مطالعه‌ی نظرات كارشناسان این مسئله به این نتیجه میرسم كه یك كلید اساسی برای حلّ مشكلات اقتصادی كشور عبارت است از مسئله‌ی تولید؛ تولید داخلی، تولید ملّی، برای همین هم هست كه در این چند سال گذشته بر روی تولید ما تكیه كردیم. اگر رشد تولید و حركت رو به جلو در تولید ملّی به نحو مطلوب انجام بگیرد، بسیاری از مشكلات مهمّ اقتصادی مثل مسئله‌ی تورّم، مسئله‌ی اشتغال و مسئله‌ی ارزش پول ملّی، این مسائل اساسی اقتصاد به نحو خوبی به سمت حل پیش خواهد رفت. مسئله‌ی تولید بنابراین مسئله‌ی مهمّی است و به همین جهت امسال هم روی مسئله‌ی تولید تكیه میكنم و توقّع دارم، انتظار دارم كه ان‌شاءالله یك جهشی در كار تولید اتّفاق بیفتد امسال، و بِجد اعتقاد دارم كه این جهش بدون مشاركت مردم و بدون حضور مردم اتّفاق نخواهد افتاد. اگر ما بخواهیم جهش تولید داشته باشیم، بایستی اقتصاد را مردمی كنیم، باید پای مردم را به عرصه‌ی تولید به نحو محسوسی باز كنیم، موانع حضور مردم را برطرف كنیم. در بخش مردمی ظرفیّتهای بزرگی وجود دارد كه من ان‌شاءالله توضیح خواهم داد در این باره و این ظرفیّتها بایستی فعّال بشود، باید از آنها به نفع كشور و به نفع مردم استفاده بشود. لذا من به این مناسبت شعار امسال را این قرار دادم: «جهش تولید با مشاركت مردم» این شعار امسال است. امیدواریم ان‌شاءالله این شعار به بهترین وجهی تحقّق پیدا كند. برنامه‌ریزان كشور برنامه‌ریزی كنند، صاحب‌نظران همكاری فكری كنند و فعّالان اقتصادی به نحو عملی در این كار ان‌شاءالله مشاركت كنند.

از خداوند متعال توفیق ملّت بزرگ و عزیز ایران را مسئلت میكنم و سلام خاضعانه عرض میكنیم به پیشگاه حضرت بقیّةالله (ارواحنا فداه) و از خداوند تعجیل در فرج آن بزرگوار را كه فرج بشریّت است مسئلت میكنیم.

والسّلام علیكم و رحمةالله و بركاته

دسترسی سریع
1 مناسبت