عبادالله رضایی

حوزه تخصصی: تهیه کنندگی

متولد 1351 شهرستان نور استان مازندران، کارشناسی ارشد مدیریت رسانه هستم . از سال 1380 با قبولی در آزمون تهیه کنندگی وارد سازمان صدا و سیما شدم و پس از استخدام و گذراندن دوره بدو خدمت، از سال 81 کارم را در رادیو ورزش آغاز کردم.

از آنجایی که خانواده ام اهل ورزش بودند و خودم هم علاقه زیادی به ورزش داشتم رادیو ورزش را برای شروع کارم، انتخاب کردم و از آن زمان تا کنون با این شبکه همکاری کرده ام. ابتدا با برنامه های تولیدی کارم را شروع کردم اولین برنامه ام ، "آدینه، روز عاشقی" ویژه امام زمان (عج) بود، پس از برنامه های تولیدی، تهیه کننده شیفت پخش و سپس برنامه های زنده شبکه ورزش بوده ام.
از جمله برنامه هایی که در رادیو ورزش برعهده داشتم؛ تا سپیده ، پنجره ای رو به شب، جهان ورزش، صبح و ورزش، فرهنگ و ورزش، مسابقه شبانه بوده است، در حال حاضرنیز تهیه کنندگی برنامه های ؛ جهان ورزش رزمی و سوارکاری ، پنجره ای رو به شب، یک فنجان چای داغ را بر عهده دارم.
به نظرمن، رادیو ورزش، رادیویی تخصصی و پرمخاطب است که پاسخگوی نیازهای مختلف ورزشی مخاطبان است و بیشتر مخاطبش نیز جوانان هستند.
به نظرم یک تهیه کننده، مخصوصا با توجه به تخصصی بودن رادیو ورزش، باید برخی از ویژگی ها را داشته باشد تا بتواند برنامه خوب و مخاطب پسندی بسازد، از جمله این ویژگی ها شامل :
• اشراف و احاطه کامل به اصول برنامه سازی رادیویی
• تسلط کامل به سردبیری و چگونگی چینش محتوای برنامه
• آگاهی از مباحث روز ورزشی ایران و جهان
• داشتن مدیریت بالا و قدرت تصمیم گیری سریع
• آشنایی و تسلط بر ساختار انواع برنامه و موسیقی
• برخورداری از شم زیبایی شناسی

درباره مدیریت خوب یک تهیه کننده می توان گفت : مثلا در حین پخش برنامه زنده، اگرمشکلی پیش بیاید، تهیه کننده باید به گونه ای فضای استودیو و برنامه را مدیریت کند که به عوامل برنامه استرس منتقل نشود و برنامه با آرامش و بدون مشکلی پخش شود.
برای اینکه بتوانیم رادیو ورزش را ارتقاء دهیم اول باید، مدیر شبکه دارای مدیریتی قوی و جامع نگر باشد که بتواند از هر لحاظ، رادیو ورزش را در بین شبکه های مختلف شاخص کند و دوم اینکه انتخاب عوامل مختلف شبکه خیلی تاثیرگذار هستند عوامل برنامه از تهیه کننده گرفته تا گوینده، کارشناس، ارتباطات و هماهنگی باید اشخاص قوی، حرفه ای و شاخص بوده و در کار خود خبره باشند، چون برنامه سازی، کاری گروهی است، بنابراین انتخاب عوامل و استفاده از تجارب آنها، نقش مهمی در موفقیت برنامه های شبکه خواهد داشت، ضمن اینکه، عوامل ستادی و اداری هم با پشتیبانی به موقع خود، می توانند شبکه را حمایت کنند. بخاطر همین در شبکه ورزش هر کسی که از شبکه ای دیگر می آید، ممکن است شخص خوبی باشد ولی بخاطر حرفه ای نبودنش نمی توانیم به راحتی جذبش کنیم.
برای اینکه بتوانیم مخاطبان را به ورزش تشویق کنیم و در سالم سازی جامعه تاثیر گذارتر باشیم باید اول ورزش را فرهنگ سازی کنیم، اگر بتوانیم با برنامه سازی درست نیاز به ورزش کردن را در مردم نهادینه کنیم و مردم به ورزش به عنوان نیاز اصلی خود نگاه کنند و آن را در برنامه اصلی زندگی شان بگنجانند، آن زمان می توانیم بگوییم در کارمان موفق عمل کرده ایم .
وقتی شنوندگان در برنامه های مختلف زنگ می زنند و ابراز ارادت و تشکر می کنند نشان می دهد برنامه توانسته است نیازهایشان را برطرف کند و همین امر خستگی از تنم بیرون می کند و این می تواند بهترین خاطره برایم باشد .همیشه از بدو خدمتم در سازمان سعی کرده ام از تجربیات افراد پیشکسوت که می توانند به رشد من در کارم کمک کنند، استفاده کنم .
آرزوی موفقیت برای تمام مردم ایران، همکاران خودم در شبکه ورزش، می کنم و بزرگترین آرزیم این است که جهانی پر از صلح و آرامش داشته باشیم .
جمله پایانی ؛ اگر همه انسان ها با هم صادق باشیم و صداقت در کار داشته باشیم، خیلی از مشکلات حل می شود .دسترسی سریع