مسعود اسکویی

حوزه تخصصی: گویندگی

در 23خرداد 1318 در گلوبندک تهران به دنیا آمدم،در دبیرستان البرز درس خوانده ام و لیسانس مدیریت دارم . 9آذر 1345 که تلویزیون ملی می خواست افتتاح شود از بین 300داوطلب در آزمون قبول شدم و کارم را با گویندگی بر روی فیلمهای خبری سیاسی آغاز کردم

به مدت سه سال از 48 تا 50 در تلویزیون شیراز مسئول و گوینده خبر و اولین گوینده تلویزیون شیراز بودم . از آن زمان کار گزارشگری ورزشی را انجام می دادم . جزء اولین گزارشگران در رشته های مختلف ورزشی از جمله تنیس ، سوارکاری، اتومبیلرانی بوده ام اما رشته اصلی ام والیبال است .
از سال 68 وارد رادیو شدم، ابتدا رادیو ایران سپس رادیو تهران و بعد از آن با رادیو جوان همکاری کردم و با پایه ریزی رادیو ورزش کارم را در رادیو ورزش ادامه دادم .
اولین تجربه کاری ام در رادیو ورزش 8 تیرماه سال 78 که شبکه رادیو ورزش رسما افتتاح شد جزء پنج نفری بودم که رادیو ورزش را افتتاح کردیم . اولین کار ما افتتاحیه رادیو ورزش بود که به همراه آقای والی زاده اجرا کردیم. سپس برنامه صبح و ورزش را به اتفاق خانم اکبری و خسرو والی زاده شروع کردیم .
برای تهیه گزارش ورزشی به کشورهای مختلف دنیا سفر کرده ام . مسابقات والیبال در ژاپن، پاراالمپیک در سیدنی، مسابقات جام ملت های آسیا در قطر، مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان در ون کوور کانادا از جمله سفرهای کاری ام به دنیا بوده است .
دو پسر به نام های مهدی و علی دارم که هر دو در رشته کیک بوکسینک کار می کنند و در ونکوور کانادا زندگی می کنند. پسر بزرگم مهدی قهرمان کیک بوکسینگ جهان است. سه تا نوه دارم مهدی دو دختر دارد و علی یک پسر .
درباره خاطراتم باید بگویم ما اشک ها و لبخندهای زیادی داریم. یعنی وقتی تیم ایران پیروز بشود ما خوشحالیم و لبخند می زنیم ولی اگر ببازد ما اشک می ریزیم.
از خاطراتم در میان مردم می توانم بگویم روزی سوار تاکسی بودم بعد از اینکه کلی راننده از رادیو ورزش و اجرا و صدای من در برنامه ها تعریف و ابراز علاقه کرد موقع خداحافظی گفت: خداحافظ آقای ؟؟ آقای ارمنده .
به گویندگان و گزارشگران تازه کار توصیه می کنم سعی کنید همیشه خودتان باشید و صدای کسی را تقلید و صداسازی نکنید چراکه صدایتان به منزله شناسنامه شماست و خیلی مهم است که شما را با صدای خودتان بشناسند.همچنین توصیه می کنم زیاد مطالعه کنند وادامه تحصیل بدهند و به کارشان عشق بورزند و مطالبی که به دستشون می دهند حتما یکبار مطالعه کنند و هر چیزی را که نمی دانند حتما بپرسند، مهم نیست کسی که از او سوال می کنند از آنها کوچکتر باشد یا بزرگتر، مهم این است که اطلاعاتش بیشتر است و باعث می شود اطلاعات درست به شنوندگان بدهیم.
رادیو ورزش واقعا عشق من است و رادیو ورزش را با هیچ رادیو و تلویزیونی عوض نمی کنم. آنقدر به رادیو ورزش علاقه دارم که زمانی که صحبت از کانال شدن رادیو ورزش بود من غصه بزرگی داشتم و تلاش زیادی کردم که شبکه رادیویی ورزش مثل قبل شبکه باقی بماند و به کارش ادامه دهد.
رادیو ورزش رادیویی است که دربین مردم و جامعه جای خودش را باز کرده است و تمام اقشار جامعه از بچه 6 یا 7 ساله تا پیرمرد 90 ساله این رادیو را میشناسند چراکه رادیو ورزش برای تمام سنین و تمام سلیقه ها برنامه دارد.
به نظرم ما باید همیشه کاری کنیم که همان چیزی که شنونده ها می خواهند در اختیارشان قرار دهیم . باید سعی کنیم مسابقات ورزشی را در رشته های مختلف مستقیما پخش کنیم ، آخرین اخبار را در اختیار شنونده ها قرار دهیم، باید پای صحبتشان بنشینیم و خواسته هایشان را تا جایی که در توان شبکه است با ساختن برنامه های متنوع برآورده کنیم و بتوانیم شنوندگان را راضی نگهداریم .

مسعود اسکویی
گوینده و گزارشگر شبکه رادیویی ورزش

دسترسی سریع