كیومرث هاشمی: ورزشگاه آزادی در اختیار فدراسیون فوتبال قرار می‌گیرد/ دولت 10 میلیارد به VAR اختصاص داد

وزیر ورزش و جوانان در مراسم مدیران عامل باشگاه‌های فوتبال ایران و دپارتمان صدور مجوز باشگاهی گفت: با تلاش‌های صورت گرفته و سرمایه گذاری انجام شده توسط باشگاه‌ها، فوتبال اكنون به جایگاه خوبی رسیده كه در گذشته این طور نبوده است.

1403/04/18
13:38

به گزارش رادیو ورزش؛ كیومرث هاشمی صبح دوشنبه در حاشیه مراسم مدیران عامل باشگاه‌های فوتبال ایران و دپارتمان صدور مجوز باشگاهی اظهار كرد: از فدراسیون فوتبال و همكارانش كه ترتیب چنین نشستی را دادند، تشكر می‌كنم. برگزاری چنین نشست‌هایی سبب می‌شود تا لیگ برتر سال جاری ما بهتر و پویاتر از سال گذشته باشد. فصل گذشته فصل بسیار خوبی بود و رقابت‌ تنگاتنگی بود و سبب شده بود تا تماشاگران زیادی را جذب رقابت‌های لیگ برتر كنند. البته لیگ ما نیاز به تقویت دارد.

وی افزود: از تمام كسانی كه به استانداردسازی فوتبال كمك می‌كنند تشكر می‌كنم، در این نشست نقطه نظرات و گزارش‌های خوبی ارائه شد تا همه بدانند فوتبال ما در گذشته كجا بود و اكنون با تلاش‌های صورت گرفته و با كمك‌ها و سرمایه‌گذاری خوبی كه خود باشگاه‌ها انجام دادند فوتبال به كجا رسیده است. توصیه می‌كنم هم نشست تخصصی با رسانه‌ها داشته باشید و هم در فوتبال برتر حضور پیدا كنید و درباره آخرین تلاش‌های صورت گرفته برای فوتبال برتر توضیح دهید.

وزیر ورزش تصریح كرد: ورزش حرفه‌ای 3 ضلع دارد كه یكی از اضلاع آن باشگاه‌ها هستند. بازیكنان و رویداد اضلاع دیگر آن هستند. در فوتبال حرفه‌ای امروز این اصل است. شاید در رشته‌های دیگر این طور نباشد مثلا در تنیس یا گلف اگر باشگاه نداشته باشند دو ضلع دیگر یعنی ورزشكار و خود رویدادی كه برگزار می‌شود دیده می‌شوند اما اگر باشگاه از فوتبال حرفه‌ای گرفته شود عملا ضلع‌های دیگر آن بی‌معنی خواهند بود.

هاشمی ادامه داد: باشگاه در فوتبال حرفه‌ای امروز ركن اصلی فوتبال است، امروز تمام اقداماتی كه فیفا و AFC برای استانداردسازی فوتبال انجام داده‌اند همه این‌ها برآیند فعالیت‌های خود باشگاه‌هاست. فدراسیون فوتبال به عنوان یك سیاست گذار و ناظر نقش خود را ایفا می‌كند. بنابراین باشگاه‌ها به عنوان یكی از ارگان‌های اصلی می‌تواند به توسعه حرفه‌ای فوتبال كمك كند.

او گفت: فوتبال ما به ویژه در بخش استانداردسازی در حال بلوغ است و در این زمینه نشست‌هایی زیادی انجام شده است و نیاز به حمایت دارد. شاید صد درصد ورزشگاه‌ها در برخی كشورها دولتی است این خوب نیست كشورهایی كه در این زمینه به رتبه‌های برتر رسیده‌اند معمولا سرمایه‌گذار اصلی آن‌ها دولت‌های‌شان بوده‌اند. باید شرایطی فراهم كنیم تا دولت بتواند خودش را از باشگاه‌داری دور كند، باشگاه‌داری متولی اصلی آن بخش خصوصی است و گام‌های بسیار خوبی برداشته شده كه این مساله در استقلال و پرسپولیس كاملا نمایان بود. سال‌های بسیار زیادی آرزو داشتیم این اتفاق برای این دو باشگاه رخ دهد.

وی خاطرنشان كرد: نخستین روزهای فعالیت من در وزارت ورزش عنوان كردیم كه كار ما باشگاه‌داری و تیمداری نیست و حتی برخی از دوستان خودم به من می‌گفتند چرا این حرف‌ها را عنوان می‌كنید؛ این حرف شدنی نیست اما دیدید با وجود این كه سخت بود اما انجام شد. روح رییس‌جمهور شهید رییسی نیز گرامی باد، انصافا در چند جلسه دولت در این زمینه بحث شد و وی پای كار ایستاد. وقتی من نمی‌توانم یك ریال به باشگاهی كمك كنم چه اصراری وجود دارد كه باشگاه‌داری كنیم. ضمن این كه رسالت من چیز دیگری است من به عنوان خدمتگزار جامعه ورزش ایفای نقش كنم نه این كه ذهنم را درگیر این دو باشگاه كنم، دو باشگاه مردمی كه سرمایه اجتماعی ما هستند.

وزیر ورزش تصریح كرد: هر چیزی باید سر جای خود قرار بگیرد. بنابراین كمك به استانداردسازی از وظایف اصلی ما در بخش باشگاه‌داری هاست.

هاشمی اضافه كرد: خیلی‌ها آرزو می‌كنند حتی با پول هم شده مردم خودشان را وارد ورزشگاه كنند در فوتبال ما علاوه بر این كه پول هم می‌دهند جا هم نداریم. ما دنبال تیمداری نیستیم ما ورزشگاه‌هایی كه متعلق به وزارت ورزش است دستور داده‌ام كه مدیران كل سختگیری نكنند و در اختیار باشگاه‌ها قرار دهند زیرا باشگاه‌ها ركن اصلی ما برای توسعه فوتبال هستند. ضمن این كه اگر باشگاه‌ها در اختیار ما باشند عملا برای نگهداری آن‌ها كار ما سخت خواهد بود. تاج در جریان است كه 3 ماه پیش اعلام كردیم كه ورزشگاه آزادی در اختیار فدراسیون فوتبال قرار بگیرد متولی فوتبال فدراسیون فوتبال است.

هاشمی خاطرنشان كرد: حال این كه آزادی به جای این كه دست ما باشد دست فدراسیون فوتبال باشد خیلی بهتر است و تخصصی‌تر عمل می‌كند. كمتر از یك سال است كه در این جایگاه قرار گرفته‌ام و روزی كه آمدم یك متر هم در ورزشگاه آزادی چمن خزانه نداشتیم. اتفاقاتی كه برای چمن آزادی رخ داده بود فضای سنگینی بود، اما اكنون بلافاصله بعد از هر بازی اگر جایی از زمین آسیب دیده باشد جایگزین می شود. من تقریبا هر 3 هفته یكبار مثل یك فرزند از چمن آزادی بازدید می‌كنم زیرا احساس می‌كنم برای مردم مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

وزیر ورزش اظهار كرد: دو تیم استقلال و پرسپولیس خصوصی شده‌اند و متولی پیدا كرده‌اند اما اینها سرمایه اجتماعی ما هستند، تنها ورزشگاهی كه می‌تواند در اختیار تمام تیم‌ها قرار بگیرد آزادی است، بنابراین ما 1200 میلیارد تومان اعتبار برای این ورزشگاه درنظر گرفتیم و كار تعمیرات آن در حال انجام است.

او در خصوص بحث VAR اظهار كرد: همین بحث VAR را ببینید. دولت 10 میلیارد اختصاص داده است. شاید بعضی‌ها می‌گویند وزارت ورزش اجازه نمی‌دهد سریع این كار صورت بگیرد در حالی كه برخی مراجع كه خارج از بحث ورزش هستند باید نظر بدهند. ما در جمهوری اسلامی زندگی می‌كنیم و یكسری موانع نیز وجود دارد. دولت 110 میلیارد تومان برای ورزشگاه قرار داده است. كجای دنیا دیدید كه دولت‌ها چنین كمكی را انجام دهند. این كار باشگاه‌هاست. ما شرایط را می دانیم كه اگر دولت كمك نكند شاید كار پیش نرود اما این كار را كردیم و كارهای سیستم VAR را نیز با برنامه‌ریزی كه صورت گرفته انجام می‌شود تا لیگ فصل جدید با حضور این سیستم برگزار شود.

هاشمی اظهار كرد: استانداردسازی یكی از مهم ترین مباحثی است كه ما به دنبال آن هستیم. یكی از موضوعاتی كه به دولت برمی‌گردد بحث استانداردسازی ورزشگاه‌هاست كه خود باشگاه‌ها نیز این موضوع را پیگیری می‌كنند. ما نیز كمك می‌كنیم تا این اتفاق خوب رخ دهد.

وزیر ورزش با بیان این كه مسئول تامین ورزشگاه خود باشگاه‌ها هستند، افزود: با توجه به شرایطی كه در فوتبال كشور وجود دارد طبیعی است كه دولت در این راستا باید كمك‌های بیشتری انجام دهد. در استان ها و شهرهای فوتبال‌خیز نیز به جز قائمشهر و انزلی در بقیه استان‌ها شرایط خوبی داریم. البته باید تلاش كنیم این دو شهر فوتبال خیز نیز از ورزشگاه خوب بهره مند شوند.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه تاكید كرد: با توجه به این كه نشست امروز با حضور مدیران عامل باشگاه‌ها برگزار می‌شود چند نكته وجود دارد كه عنوان می‌كنم. به دلیل اهمیت صنعت فوتبال و گستردگی فوتبال باید جلسات متعددی را با مدیران باشگاه‌ها داشته باشیم. این جلسات به توسعه فوتبال كشور و تیم ملی كمك می‌كند. اگر حال باشگاه های ما خوب باشد حال فوتبال ملی ما نیز خوب خواهد بود.

هاشمی خاطرنشان كرد: چون در فصل نقل و انتقالات و جابجایی بازیكنان و مربیان قرار داریم خواهش می‌كنم درگیر جنجال‌ها و هیاهوی بیرونی نشوید، فوتبال ما در جذب بازیكن و مربی بعضی وقت‌ها درگیر مسائل دلال بازی و پشت پرده می‌شود. ما مربیان و بازیكنان خوبی داریم سعی كنید به دور از هیاهوها دنبال بازیكنانی باشید كه كیفیت خوبی داشته باشند و ارقام آنها ارقام واقعی باشد. اگر نیاز باشد كمك خواهیم كرد. تجربه هم ثابت كرده كه در سنوات گذشته فوتبال ما و مخصوصا باشگاه‌ها خیلی ضرر كردند بنابراین باید در این خصوص دقت بیشتری داشته باشید.

وزیر ورزش اظهار كرد: معتقدم اگر سیاست‌ها و رفتار حرفه‌ای در فوتبال و باشگاه‌ها نهادینه شود ارقام واقعی‌تر می‌شود. ما مربیان و بازیكنان خوبی در كشور داریم. از سرمایه‌گذاری روی نوجوانان و جوانان اصلا غفلت نكنید. البته تمام بحث فوتبال نیست در فوتسال نیز باید سرمایه‌گذاری خوبی صورت بگیرد. توجه به رده‌های پایه یكی از موضوعاتی است كه باید در این زمینه سرمایه‌گذاری بیشتری صورت بگیرد. اگر رده‌های پایه خوبی داشته باشیم می‌توانند آینده باشگاه‌ها را تضمین كنند. خیلی از باشگاه‌های خوب دنیا در این زمینه موفق بودند و توانسته‌اند از این سرمایه‌گذاری درآمدهای خوبی داشته باشند.

وی درباره بحث فساد در فوتبال نیز گفت: من اعتقاد دارم شاید فسادر در بحش‌های دیگر نیز وجود داشته باشد اما كوچك ترین فساد در ورزش كشور و به ویژه در فوتبال اصلا قابل قبول نیست. با هشیاری و روش‌های پیشگیرانه كه خود متولی فوتبال نیز دنبال این مسائل هست نباید اجازه دهیم تا زحمات دست اندركاران فوتبال و خود باشگاه ها با تخلفات عده‌ای معلوم الحال خدشه‌دار شود. از تمام كسانی كه به شناسایی تخلفات در فوتبال كمك می‌كنند، حمایت می‌كنیم و از سوی دیگر نیز خود فدراسیون فوتبال باید شرایطی فراهم كند كه این تخلفات به حداقل برسد تا دیگر شاهد این گونه تخلفات نباشیم.

وزیر ورزش در پایان افزود: كشور ما كشور فرهنگی است. تفاوت ما با سایر كشورها در همین موضوعات فرهنگی است و ما موضوعات فرهنگی را به بسیاری از فدراسیون‌ها از جمله فدراسیون فوتبال ابلاغ كردیم. حتما باشگاه‌ها باید به موضوعات فرهنگی توجه داشته باشند. از همین جا از تمام مدیران عامل باشگاه ها تقاضا می‌كنم در بخش فرهنگی از افراد خوش فكر، فرهنگی و فوتبالی استفاده كنند. همچنین فعال كردن قانون هواداری یكی از دغدغه‌های امروز ماست. اگر هر باشگاهی بتواند قانون هواداری خود را فعال كند به گسترش فوتبال كمك می‌كند. به عنوان خدمتگزار كشور تلاش می كنم بیش از گذشته نسبت به فوتبال اهمیت داده شود. اگر مدیران باشگاه های ما احساس كنند كه نیاز به جلسات اختصاصی با من و معاونین بنده هست در خدمت شما خواهیم بود. اگر حال باشگاه‌ها خوب باشد حال فوتبال كشور نیز خوب خواهد بود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع