همیشه با ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

احدی تشریح كرد؛ اقدامات وزارت ورزش در جهت ارتقای اخلاق حرفه‌ای

مدیركل دفتر فرهنگی وزارت ورزش و جوانان گفت: برای رقابت‌های هانگژو هم یكی از برنامه‌هایی كه در ستاد عالی این مسابقات به تصویب رسید موضوع رعایت اخلاق حرفه‌ای بود كه سرفصل‌ها و برنامه‌های مختلف آن برای فدراسیون‌هایی كه اعزامی داشتند اجرا شد.

1402/04/05
09:52

علی احدی، مدیركل دفتر فرهنگی وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با برنامه همیشه با ورزش رادیو ورزش در خصوص سیاست‌های وزارت ورزش و جوانان برای ترویج فرهنگ پهلوانی و بازی‌های جوانمردانه گفت: شبكه رادیویی ورزش همیشه به خوبی به مسائل فرهنگی و اخلاقی ورزش می‌پردازد و این دغدغه ارزشمندی است. وقتی منش پهلوانی و جوانمردی وجود داشته باشد بخش زیادی از حرفه‌ای‌گری تامین می‌شود و نمونه‌های آن را در بسیاری از ورزشكاران كشورمان دیده‌ایم كه همیشه منش پهلوانی را در زندگی خود ساری و جاری داشته‌اند.

وی افزود: ما همیشه در مواجهه با ورزشكاران می‌گوییم پهلوان و جوانمرد باشید و یا یك پله پایین‌تر از این‌ها حداقل حرفه‌ای باشید. یك ورزشكار باید دارای دست‌كم هفتاد صفت باشد تا جوانمرد نام بگیرد.

احدی ادامه داد: ما در وزارت ورزش و جوانان دوره‌های آموزشی اخلاق حرفه‌ای را برای شانزده فدراسیون برگزار كرده‌ایم. این دوره‌ها در قالب اردویی، كلاسی و ... برگزار شده و به شكل‌های مختلف حرفه‌ای بودن را با ورزشكاران تمرین می‌كنیم. سعی ما بر این است كه بیشتر از ورزشكاران حرفه‌ای دعوت كنیم تا آن‌ها مطالب را برای سایر ورزشكاران مطرح كنند.

وی گفت: برای رقابت‌های هانگژو هم یكی از برنامه‌هایی كه در ستاد عالی این مسابقات به تصویب رسید موضوع رعایت اخلاق حرفه‌ای بود كه سرفصل‌ها و برنامه‌های مختلف آن برای فدراسیون‌هایی كه اعزامی داشتند اجرا شد.

احدی در خصوص آموزش مربیان بیان كرد: دوره‌ای را تحت عنوان تربیت مربی فرهنگی ورزش در سراسر كشور آغاز كرده‌ایم. در سال گذشته شش هزار مربی را آموزش دادیم و از همه آن‌ها مصاحبه گرفتیم و هزار نفر را انتخاب كردیم. آن‌ها را به دسته‌های دویست نفره تقسیم كردیم و به پنج نقطه كشور فرستادیم. آن‌ها دور هم جمع می‌شوند و دوره‌های مفصلی در حوزه اخلاق ورزشی دارند. از میان این هزار نفر مجدد مصاحبه گرفته می‌شود و به دوره سطح سه وارد می‌شوند كه به صورت كشوری و متمركز برگزار می‌شود. دوره آموزشی آن‌ها بلند‌مدت است و به مدرسان فرهنگی ما در سطح كشور تبدیل می‌شوند.

مدیركل دفتر فرهنگی وزارت ورزش و جوانان تاكید كرد: از این پس هر كسی بخواهد مدرك مربیگری یا مجوز باشگاه داری بگیرد باید تحت نظر این مدرسان دوره‌های آموزش فرهنگی را بگذراند.

احدی در ادامه گفت: در حوزه ساختار اتفاق مهمی رقم خورد. متاسفانه در فدراسون‌ها كمترین و ضعیف‌ترین جایگاه‌ها مربوط به كمیته‌های فرهنگی آن‌ها بود. ما در كمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای گرفتیم كه كمیته فرهنگی فدراسیون‌ها تحولی داشته باشد و ارتقای ویژه‌ای در آن ایجاد شود.

وی اضافه كرد: اولین قدم این بود كه عنوان آن به كمیته فرهنگی و مسئولیت اجتماعی تغییر كرد. مساله دوم اینكه رئیس كمیته فرهنگی توسط رئیس فدراسیون انتخاب می‌شود، اما باید كمیته تائید صلاحیت آن فرد را بررسی كنند. این فرآیند در 10 فدراسیون انجام شده و همچنان ادامه دارد. سوم اینكه مسئول كمیته فرهنگی عضو هیئت رئیسه می‌شود و در جلسات آن‌ها شركت می‌كند و در متن تصمیم‌گیری‌ها حضور دارد، اما برای اینكه منافاتی با اساسنامه بعضی فدراسیون‌ها نداشته باشد؛ حق رای ندارد. همچنین 3 ٪ از اعتبار كل فدراسیون باید در اختیار مباحث فرهنگی باشد. این موضوع با امضای وزیر به همه فدراسیون‌ها ابلاغ شد.

مدیركل دفتر فرهنگی وزارت ورزش و جوانان در خصوص اقدامات پیشگیرانه توضیح داد: دستورالعملی برای باشگاه داری به همه ادارات كل ابلاغ شد. اجرای این دستورالعمل هزار امتیاز دارد. هر باشگاهی برای ارتقا باید این امتیاز‌ها را كسب كند تا رتبه بگیرد و بر اساس آن بودجه بگیرد. حدود 400 امتیاز از این دستورالعمل مربوط به مسائل فرهنگی ورزش و حرفه‌ای بودن است.

احدی در پایان درباره تمهیدات نظارتی گفت: به زودی از سامانه فرهنگی ورزش رونمایی می‌شود كه مردم می‌توانند مسائلی كه در محیط‌های ورزشی می‌بینند را به ما منتقل كنند. بخش زیادی از نظارت به حراست وزارت ورزش و جوانان مربوط است، اما به بخشی از آن كه بصورت ساختاری رقم می‌خورد ورود پیدا می‌كنیم همچنین 300 مجتمع ورزشی در سطح كشور به عنوان نمونه انتخاب شده‌اند كه برای هر كدام یك گروه مردمی فرهنگی مستقر می‌شود تا در بخش‌های مختلف فعالیت‌های ورزشی داشته‌باشند و این جمعیت كاملا ورزشی هستند و كار‌های نظارتی نیز انجام می‌دهند.

برنامه همیشه با ورزش یكشنبه 4 تیر با اجرای شهرام بابانوروزی و كارشناسی كیكاوس سعیدی روی آنتن رفت. این برنامه شنبه تا پنجشنبه ساعت 19 به مدت 60 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می‌شود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
همیشه با ورزش