همیشه با ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش در گفتگو با رادیو ورزش: اعتبار 50 میلیارد تومانی ورزش همگانی فدراسیونها / فعالیت کمیته فرهنگی فدراسیونها جدی می شود

برنامه "همیشه با ورزش" در گفتگو با با حضور عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان به بررسی اقدامات و برنامه های این معاونت پرداخت.

1398/06/03
14:18

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو ورزش؛ عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان که 6 ماه پیش در مصاحبه ای آمار بیماریهای غیرواگیردار کشور را نگران کننده خوانده بود پیرامون اقدامات این معاونت در این رابطه اظهار کرد: تا وضع ورزش همگانی خوب نباشد نمی توانیم انتظار داشته باشیم که سایر بخشهای ورزش بخصوص ورزش قهرمانی به حد مطلوب و مورد نظر برسد. چرا که پشتوانه اصلی ورزش قهرمانی ورزش همگانی است. بعلاوه باید از طریق ورزش همگانی به موضوع سلامت عمومی جامعه توجه شود. با پیشگیری و صرف هزینه اندک می توان از بروز بسیاری از بیماریها و درمانهای هزینه بر آنها جلوگیری کرد. بیشترین بیماریها در رابطه با عارضه های غیرواگیردار است که به دو عامل مهم کم تحرکی و تغذیه نامناسب مرتبط است. اخیرا وزارت بهداشت اعلام کرد که 31 میلیون از جمعیت ایران یعنی حدود 40 درصد دارای فشار خون بالا هستند که هشداری جدی برای وضعیت عمومی سلامت در ایران است.

وی ادامه داد: اعتقاد ما بر این بوده و هست که سرمایه گذاری در ورزش همگانی در ابعاد مختلف توسعه پیدا کند. در یک سال و نیمی که از گرفتن مسئولیتم می گذرد بر آن شدیم که یک تغییر رویکرد در ورزش همگانی داشته باشیم و به جای برگزاری صرفا رویداد به سمت تغییر نگرش که منجر به تغییر رفتار می شود، برویم. در این زمینه چند برنامه را دنبال کردیم. با وزارت بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، صداوسیما، شهرداریها و... همکاریهایی را شروع کردیم و سند توسعه برنامه همگانی را تنظیم کردیم که براساس الگوی سازمان جهانی بهداشت و شامل 4 بخش مردم فعال، محیط فعال، جامعه فعال و سیستم فعال است.

احمدی تشریح کرد: برای داشتن مردم فعال لازم است در قالب برنامه های متنوع ورزشی انگیزه ایجاد کنیم. همه رشته های ورزشی می توانند برای مشارکت مردم جاذبه ایجاد کنند. بیش از 100 رشته ورزشی داریم. با فدراسیونها صحبت کردیم که در تقویت بخش مردمی رشته ورزشی خود برنامه ریزی کنند. تشکیل "کمیته ورزش برای همه" در رشته های مختلف را در الویت قرار دادیم و برای آن بودجه اختصاص دادیم. در سال 98 با 32 فدراسیون تفاهم نامه امضا کردیم. امسال حدود 50 میلیارد تومان اعتبار برای ورزش همگانی فدراسیونها پیش بینی کردیم که بخشی پرداخت شده و بخشی هم تا پایان سال پرداخت می گردد.

وی در ادامه عنوان کرد: در فراهم آوردن شرایط محیط فعال باید در محیطهای شهری مثل پارک، پیاده رو، بوستان و ... شرایط ورزش کردن ایجاد کنیم. در این رابطه و جهت تسهیل ورزش در محیط شهری،اسفند ماه سال گذشته جلسه ای با شهرداران کلان شهرها برگزار کردیم. در سال 97، 10478 همایش پیاده روی خانوادگی، 9420 برنامه کوهپیمایی عمومی، 6848 همایش دوچرخه سواری ، 10549 جشنواره رقابتی ورزش همگانی و بیش از 7 هزار برنامه صبحگاهی و عصرگاهی در بوستانها برگزار کردیم. برنامه مسابقات ورزشی محلات و مسابقات ورزشی کارکنان دولت و دستگاه های اجرایی از دیگر برنامه هایی بود که توانست در مشارکت عمومی تاثیرگذار باشد. امسال برنامه "تابستان با ورزش" را برنامه ریزی و به همه استانها، شهرستانها ابلاغ و اعتبار ویژه بین همه استانها توزیع کردیم. هر استان باید حداقل هفته ای یک یا دو بار برنامه ورزش همگانی در انواع قالبهای ورزشی اعمال کند. این برنامه تا شهریور ادامه پیدا می کند. در بخش روستایی "جام خوشه چین" را عملیاتی کردیم تا رقابت بین نوجوانان و جوانان کل کشور ایجاد گردد. که مرحله استانی این مسابقات در حال انجام است و در 6 رشته ورزشی انجام می گیرد. برآورد ما این است که در برنامه تابستان با ورزش 10 میلیون نفر و در برنامه "جام خوشه چین" 3 میلیون نفر مشارکت داشته باشند.

احمدی درخصوص اقدامات این معاونت در عملیاتی کردن بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری بیان کرد: ما کمیسیون فرهنگی ورزش داریم که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است. مصوبه دیگری نیز اخذ کرده ایم که الویتها و اقدامات در حوزه فرهنگی ورزش کشور است تا بتوانیم حول یک سند مصوب در حوزه فرهنگی ورزش کشور فعالیت داشته باشیم. جلسات کمیسیون فرهنگی حداقل ماهی یکبار برگزار می شود و خروجی های خوبی هم داشته است. سعی ما این است که از ظرفیت این کمیسیون در راستای تکالیف که شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص کرده استفاده کنیم. بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری در دستور کار کمیسیون قرار گرفته است و کارگروهی تشکیل شده تا عملیاتی گردد. پیش نویس بیانیه گام دوم آماده شده که در جلسه آتی که در نیمه دوم شهریور تشکیل می گردد مورد بررسی قرار می گیرد که می تواند راهبردی برای ورزش کشور باشد.

معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش در رابطه با نظارت بر کارکمیته فرهنگی فدراسیونها گفت: یکی از اقدامات انجام شده این بود که فدراسیونهای ورزشی کمیته فرهنگی داشته باشند. قبلا کارهای فرهنگی در روابط عمومی فدراسیونها انجام می شد و خیلی توجهی بدان نمی شد. در حال حاضر در فدراسیونها کمیته فرهنگی فعال داریم که طبق آئین نامه تشکیل و موظف به تدوین برنامه های فرهنگی هستند. بعلاوه مجمع مدیران فرهنگی فدراسیونها را تشکیل داده ایم تا با یکدیگر هم افزایی داشته باشند. شاخصه های ارزیابی عملکرد فرهنگی فدراسیونها را نیز ابلاغ کرده ایم و محورهای برنامه ها را مشخص کرده ایم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که کمیته های فرهنگی کار آموزش انجام دهند. آموزش منجر به تغییر نگرش و تغییر نگرش منجر به تغییر فرهنگ می شود. به باشگاه ها ابلاغیه مبنی بر تشکیل معاونت فرهنگی داده ایم. در ضمن ساماندهی کانون هواداری نیز جز مسئولیت باشگاه هاست. بعلاوه افراد مسئول کانونها هواداری باید تائید صلاحیت شوند. ما موضوع مهمی و حساسی مثل مدیریت هواداران را به اتفاق و حادثه واگذار سپردیم. در حالیکه باید سرمایه گذاری جدی تری می شد. متاسفانه این موضوع با اغماض و ملاحظه روبرو شد و آثار آن را در لیگ هجدهم دیدیم.

احمدی تاکید کرد: برگزاری رویداد و مسابقات وابسته به مقررات و چهارچوب است که اگر رعایت شود، حاشیه های کمتری را شاهد هستیم. یکی از ریشه های اصلی بروز ناهنجاریها در میادین ورزشی نادیده گرفتن چهارچوبهای مقرراتی است. ما در برگزاری رویدادها نمی توانیم بخشی از مقررات را رعایت نکنیم یا نادیده بگیریم. در برگزاری مسابقات نظم و انضباط حرف اول را می زند. دست اندرکاران برگزاری مسابقات و همه ورزشکاران، مربیان و ... ملزم به رعایت این چهارچوبها هستند که امیدوایم سرلوحه کار قرار گیرد.

احمدی که در مصاحبه ای اعلام کرده بود که ایران در رده بندی احساس شادی در بین 156 کشور رتبه 104 را دارد در مورد اقدامات صورت گرفته در حوزه مسئولیت خود در این رابطه عنوان کرد : اولین خروجی ورزش نشاط و شادی است. کم هزینه ترین و سریعترین راه دسترسی به شادی و نشاط ورزش است. ما هنوز به اندازه تاثیری که ورزش می تواند در سلامتی و نشاط و روحیه مردم داشته باشد سرمایه گذاری کافی نکرده ایم و هنوز جا برای کار وجود دارد. باید سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه صورت گیرد. البته تلاشهای خوبی انجام شده ولی سرمایه گذاری و هم افزایی های بیشتری باید صورت پذیرد. همچنین صداوسیما، آموزش و پرورش، فدراسیونها، باشگاه ها و ... باید کمک کنند تا مردم را هر چه بیشتر سهیم شوند.

برنامه "همیشه با ورزش" روز یکشنبه 2 شهریور با اجرای اکرامی و کارشناسی والی زاده پخش شد. این برنامه همه روزه به جز جمعه ها ساعت 18:35 به مدت 80 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو ورزش می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش