همیشه با ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

گفتگوی عضو هیأت رئیسه خانه اقتصاد ایران با رادیو ورزش؛ علل ضعف ایران در تجاری سازی ورزش

برنامه "همیشه با ورزش" یکشنبه 13 مهر در گفتگو با ایرج تاج الدین، عضو هیأت رئیسه خانه اقتصاد ایران به موضوع تجاری سازی در ورزش اختصاص داشت.

1399/07/14
10:04

به گزارش رادیو ورزش، ایرج تاج الدین، عضو هیأت رئیسه خانه اقتصاد ایران، در خصوص موضوع تجاری سازی در ورزش به برنامه "همیشه با ورزش" گفت: ورزش یک مقوله بسیار جذاب برای سرمایه گذاری و تجاری سازی در دنیاست و فقط صرف فوتبال نیست. در نقاط مختلف دنیا بعضی از ورزش ها طرفداری بیشتری دارند و مسلماً در آن رشته ها فرصت بیشتری برای سرمایه گذاری وجود دارد.
وی ادامه داد: در حوزه ورزش همگانی، حرفه ای و قهرمان در دنیا نقش ها تعریف شده است. آنجایی که باید سرمایه گذار وارد شود، ورزش حرفه ای است و آنجایی که باید یک سری نهادهای عمومی مثل شهرداری ها ورود پیدا کنند، ورزش همگانی است و آنجایی که باید دولت ها نقش آفرینی کنند بحث ورزش های قهرمانی مطرح می شود. متأسفانه در کشور ما این تعاریف خیلی بهم ریخته است و این مسئله باعث می شود در تجاری سازی ورزش در کشورمان زیاد موفق نباشیم.
این کارشناس اقتصاد به بزرگترین معضل ورزش کشور اشاره کرد و گفت: بزرگترین معضل ما در ورزش این است که بلاتکلیف هستیم. دولتمردان ما، آنهایی که سکان توسعه ورزش در کشور را برعهده دارند، نمی دانند از ورزش چه می خواهند. منابع درآمدی در ورزش در دنیا تعریف شده است. ما در کشورمان به ده ها دلیل بخش عمده ای از این منابع درآمدی را نمی توانیم عملیاتی کنیم و وقتی چنین اتفاقی نیافتد، اصلاً تجاری سازی در ورزش ایران بی معنی می شود.
تاج الدین افزود: وقتی بانوان را از حضور در ورزشگاه ها منع می کنیم، بخش زیادی از منابع درآمدی را از دست می دهیم. اینجاست که باید حاکمیت ورود پیدا کند و راه را تسهیل کند تا بتوان در ورزش ایجاد درآمد کرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا باید به دنبال این باشیم که وزیر ورزش و جوانان به عنوان یکی از اعضای هیأت محترم دولت باید فضایی ایجاد کند که دولت به سمت تجاری سازی در ورزش حرکت کند، تصریح کرد: این نقش وزیر ورزش نیست که دولت را توجیه کند. دولت، قوه مقننه، قوه قضائیه و همه حاکمیت باید تکلیفشان در این حوزه را انجام دهند. متأسفانه ما اکنون نمی دانیم از ورزش چه می خواهیم و این باید مشخص شود.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده این گفتگو باشید.
برنامه "همیشه با ورزش" با اجرای محمد درخشنده و کارشناسی مازیار مهرانی پخش شد. این برنامه با رویکرد بحث و بررسی درباره موضوعات روز ورزش کشور همه روزه به جز جمعه ها ساعت 18:30 به مدت 120 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم علاقمندان می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش