همیشه با ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

ویژگی های مدیر ورزشی موفق


در برنامه "همیشه با ورزش" سه شنبه 30 خرداد، دکتر حبیب هنری، استاد مدیریت ورزشی، به بررسی شاخصه های ارزیابی عملکرد مدیران پرداخت.

1396/03/31
12:02


به گزارش رادیو ورزش؛ دکتر حبیب هنری، استاد مدیریت ورزشی، در خصوص شاخصه های ارزیابی عملکرد مدیران، اظهار داشت: به اعتقاد من قبل از اینکه سراغ ارزیابی عملکرد مدیران برویم، باید معیارهای انتخاب مدیران را بررسی کرد. وقتی به این اطمینان برسیم که ویژگی شغل با شاغل یکسان است و عدالت برقرار شده، آن وقت می توانیم ارزیابی صحیحی از عملکرد مدیران داشته باشیم.
وی، ادامه داد: برای اینکه بدانیم براساس چه چیزی معیار ارزیابی را تعیین کنیم، باید نخست مشخص شود که چه انتظاری از مدیر داریم. یک سری از انتظاراتی که از مدیران می رود، انتظارات عمومی و یک سری کاملاً اختصاصی هستند.
دکتر هنری، به برخی از انتظاراتی که از مدیران ورزشی می توان داشت، اشاره کرد و گفت: یک مدیر باید بتواند در حوزه های سازمانی ورزش برنامه ریزی و سازماندهی کند؛ بداند که نیروها را چطور جذب کند و در کجا بکار بگیرد. مدیر ورزشی باید بتواند در بحث بودجه ورود کند و بودجه ای که در اختیارش قرار گرفته را بودجه ریزی کند و تخصیص منابع برای بخش های مختلف را بلد باشد. کارمند گزینی از دیگر انتظاراتی است که می توان از یک مدیر ورزشی داشت؛ اینکه بهترین ها و شایسته ترین ها را انتخاب کند و به کار بگیرد. او باید بتواند بین واحدهای مختلف زیر نظرش هماهنگی خوبی ایجاد کند و نقش رهبری، نظارت و کنترل را بلد باشد.
یکی از انتظارات تخصصی و بسیار مهم این است که مدیر باید نقش ارتباطی داشته باشد و بداند که چطور با کارکنان، مدیران هم سطح، مدیران بالا دستی و جامعه ارتباط خوبی برقرار کند.
وی، در پاسخ به این پرسش که هدف از ارزیابی عملکرد مدیران چیست، تشریح کرد: موضوع نظارت و ارزیابی یکی از ضروریات هر سازمان است. وقتی بحث سازمان مطرح می شود، 2 رویکرد ارزیابی عملکرد سازمان و ارزیابی عملکرد کارکنان مدنظر قرار می گیرد. ارزیابی عملکرد کارکنان خود به 2 بخش کارکنان اداری و مدیر تقسیم بندی می شود. در بحث نظارت و ارزیابی، مدیر به عنوان محور ارزیابی قرار می گیرد؛ یعنی نه تنها خود باید مورد ارزیابی قرار بگیرد؛ بلکه باید توانایی ارزیابی و نظارت مجموعه خود را داشته باشد.
اگر ارزیابی وجود نداشته باشد، قطعاً نمی توانیم روند فعالیت مدیر و سازمان را مورد پیش بینی قرار بدهیم تا متوجه شویم به اهداف تعیین شده می رسد یا خیر.
برنامه زنده همیشه با ورزش، امروز با اجرای شهاب قاسمی و کارشناسی مازیار مهرانی روی آنتن رفت. این برنامه همه روزه به جز جمعه ها از ساعت 18:35 به مدت یک ساعت و سی دقیقه تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش