همیشه با ورزش شنبه تا پنج شنبه از ساعت 18:30 به مدت 90دقیقه

رضایی: دیركرد در پرداخت بودجه باعث از دست رفتن پرواز ما به پارالمپیك توكیو می‌شود

پرچمدار كاروان پارالمپیك ایران ضمن گلایه از مسئولان درخواست كرد بودجه این كمیته را زودتر پرداخت كنند.

1400/03/19
19:50

به گزارش رادیو ورزش؛ هادی رضایی پرچمدار كاروان پارالمپیك ایران در المپیك در گفت و گو با برنامه همیشه با ورزش درباره بودجه امسال در ورزش و سهم‌ پارالمپیكی ها بیان كرد: طبق برنامه مصوب 117 میلیارد 130 میلیون تومان اختصاص به ورزش كشور داده شده است. 104 میلیارد به بخش ورزش همگانی و قهرمانی، 114 میلیون‌تومان تجهیزات و 9 میلیارد و 700 به بخش جانبی اختصاص داده شده است.


او گفت: كمیته پارالمپیك از بخش های مختلف تشكیل می شود كه بحث قهرمانی به ما مربوط است و زیرساخت فدراسیون ها به وزارت ورزش و جوانان بر می گردد. با طرح جداسازی كمی ملی پارالمپیك از كمیته ملی المپیك ما به عنوان‌ یك نهاد دولتی هزینه كرد متفاوتی داریم. فدراسیون جانبازان و معلولین شاید 7 میلیارد از وزارت ورزش می گیرد و بقیه بودجه خود را از كمیته ملی المپیك و حامیان مالی دریافت می‌كند. فدراسیون نابینایان 4 میلیارد بودجه دارد. هیچ بندی درباره توسعه امكانات و زیرساخت ها به اداره كل های ورزش كشور اختصاص داده شده است.

رضایی همچنین گفت: 8 مجموعه ورزشی با همت جانبازان معلولین در خدمت هیئت های استانی برای ورزشكاران این فدراسیون قرار گرفته است. تنها 8 استان از امكانات اختصاصی معلولین بهره می‌گیرند كه باید درآمد را به خزانه دولت برگردانند. متاسفانه هیچ سرانه آماری نداریم و در موقعیت حساسی قرار گرفته ایم. درواقع در بحث ورزشی افراد سالمند هم معلول محسوب می شوند كه مانند معلولین باید شرایط برایشان فراهم باشد مثلا نوع حمل و نقل برای ورزشكاران زیاد بسیار مهم است. درخواست ما این است مانند همه ورزش های دنیا برای 10 یا 15 درصد جامعه كه معلولین هستند بهره وری صورت گیرد تا آن‌ها هم از خدمات مربوطه استفاده كنند.رضایی درباره بودجه كمیته پارالمپیك اظهار كرد: یك دوازدهم 120 میلیارد باید به كمیته پارالمپیك تعلق گیرد. بیست وهفتم مرداد حدود 119‌نفر به مسابقات پارالمپیك اعزام می شوند كه 6 میلیارد تنها به ما اختصاص داده شده است و تنها 5 درصد بودجه كل ورزش است. تا فروردین ماه حقوق بازیكنان و كادر فنی پرداخت شده است اما اردیبهشت پولی ندادیم. سازمان برنامه و بودجه 9 میلیارد برای اختصاص بودجه به ما را اعلام كرد اما تنها 2 میلیارد پرداخت شد.


او افزود: با توجه به اینكه مسابقات قهرمانی پارالمپیك و بازی های آسیایی جوانان در بحرین را پیش رو داریم باید بودجه بگیریم. درخواست داشتیم 60 درصد بودجه رابگیریم. این پول بودجه حتی اگر به خزانه دولت برود پولی به ما داده نمی شود. برخی از بازیكنان ضایعه نخایی هستند و نمی توانند با پرواز اكونومیك به پارالمپیك بروند و باید بلیت فرست كلاس تهیه كنیم. ما همیشه پرواز چارتر می گرفتیم اما چون قوانین كرونا به قدری سخت شده است، 6 كاروان اعزام و 9 مرحله برگشت به ایران خواهد بود و باید بلیت ها از الان به توكیو تهیه شوند. بلیت خارجی را باید در لحظه پرداخت كنیم اگر اعلان خاص در كشور ثالث نگیریم 11 ساعت معلولین سرگردان می‌شوند. تخصیص بودجه اگر به یك دوازدهم همان 60 درصد را می گرفتیم شرایطمات بهتر بود‌.


رضایی گفت: با برنامه كرونا باید حق و حقوق بازیكنان اردوها و ... پرداخت شود اما حالا از دید روانی شرایطی به وجود می‌آید كه نتوانیم آن را جمع كنیم.19 آگوست اگر نتوانیم بلیت رزرو كنیم كشورهای حاشیه‌نشین فارس زودتر از ما به ژاپن می روند. در تخصیص بودجه مشكل از خزانه دولت است وگرنه ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه ابلاغیه را داده است.اگر پولی به ما اختصاص ندهند از پرواز جا می مانیم.‌همیشه با حداقل ها می سازیم اما الان مشكلاتی برای ما ایجاد شده است كه افتخارات ورزشكاران حاضر در بین 10 كشور برتر پارالمپیك دنیا را زیر سوال می برند.

او در مورد موفقیت كاروان ایران در توكیو عنوان كرد : امسال كاروان كیفی را اعزام‌ می‌كنیم. قهرمانان طلا ،نقره، برنز و قهرمانان آسیایی كه در مسابقات قهرمانی آسیا هم شانس مدال هستند اعزام‌می شوند. اینكه از 36 نفر نفر سی‌وششم‌ را اعزام كنیم در برنامه ما نیست. در واقع می خواهیم‌ روی جوانان برنامه ریزی كنیم بهتر است تعداد كمتری بفرستیم اما به موفقیت منجر شود. افرادی كه به پارالمپیك اعزام‌ می شوند همگی شانس مدال هستند. در بازی های آسیایی اما به صورت كمی
اعزام خواهیم كرد.

گفتنی است برنامه همیشه با ورزش هرروز به غیر از روز جمعه از رادیو ورزش ساعت 18:30 پخش می‌شود.

دسترسی سریع
همیشه با ورزش