گلخونه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 60دقیقه

علت سوزش معده پس از افطار

فریبا کوهدانی، دکترای تغذیه و رژیم درمانی، در خصوص سوزش سر معده پس از افطار، توضیحاتی را در برنامه "گلخونه" رادیو ورزش بیان کرد.

1399/02/21
11:14

به گزارش رادیو ورزش؛ فریبا کوهدانی، دکترای تغذیه و رژیم درمانی، در پاسخ به این سوال مخاطب که چرا وقتی افطار می کنم، سر معده ام می سوزد، عنوان کرد: این حالت ناشی از بازگشت اسید از معده به قسمت های بالایی دستگاه گوارش است که در اصطلاح به آن ریفلاکس می گوییم. وعده افطاری اگر همراه با غذای پرحجم، چرب و دارای ادویه باشد، ممکن است موجب بروز این مشکل شود.
وی تصریح کرد: به ویژه به کسانی که سابقه این مشکل را داشتند، توصیه می شود وعده افطار را به شکلی مصرف کنند که حجم وعده کم باشد. شدیداً‌ توصیه می شود با مواد غذایی که فاقد چربی و یا حداقل چربی را داشته باشند، افطار را باز کنند. اگر چای می خورند، باید خیلی کمرنگ باشد؛ زیرا یکی از مواردی که بازگشت اسید معده را افزایش می دهد، نوشیدنی هایی مثل چای پررنگ یا قهوه است. رعایت این موارد به کنترل ترشح اسید معده کمک می کند و سوزش سر دل کاهش می یابد.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده بخشی از برنامه "گلخونه" رادیو ورزش باشید.
برنامه "گلخونه" با محوریت ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی با هدف ایجاد و تقویت انگیزه برای بهبود وضعیت سواد حرکتی در نهاد خانواده ساعت 10 هر روز به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش با اجرای اختر زورقچیان و شهریار شهریاری تقدیم شنوندگان می شود.
لطفا سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا تماس با شماره تلفن های 22021387 و 22021388 با کارشناسان ما در میان بگذارید تا در برنامه "گلخونه" پاسخگوی شما شنونده محترم رادیو ورزش باشند.

دسترسی سریع
گل خونه