گلخونه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 60دقیقه

كارشناس حركات اصلاحی در گفتگو با رادیو ورزش: تمرینات تعادلی برای سالمندان 2

برنامه "گلخونه" سه شنبه 27 خرداد با حضورعلی ماهر، مربی و کارشناس حرکات اصلاحی به ارائه حرکات ورزشی برای حفظ تعادل در حالت ایستاده سالمندان پرداخت.

1399/03/27
13:28

به گزارش رادیو ورزش؛ علی ماهر، مربی و کارشناس حرکات اصلاحی در خصوص تمریناتی که برای حفظ تعادل سالمندان در حالت ایستاده مفید است (روز شنبه 24 خرداد) یکسری تمرینات را ارئه داد و تاکید کرد: تمریناتی که ارائه می شوند مخصوص سالمندان نیست و سایر رده های سنی نیز می توانند از این تمرینات بهره ببرند.
وی تاکید کرد: در حال انجام حرکات ورزشی ذیل دقت کنید تا قامت شما صاف باشد و سر و گردن کشیده و بدون قوز کردن بایستید.
1- بایستید؛ دستها را بصورت ضربدری روی سینه خود قرار دهید. پاشنه یک پا را جلوی پنجه پای دیگر قرار دهید. طوری که روی یک خط فرضی صاف قرار گیرند. 20 ثانیه مکث کنید و به حالت عادی برگردید.
2- برای چالشی تر شدن تمرین قبل همان حالت را با چشمان بسته انجام دهید. فرض کنید بروی یک خط راست ایستاده اید و حالت پایتان را به شکل بازی "گردو شکستم" قرار دهید.
3- در حالی که ایستاده اید و دست به شکل ضربدری روی سینه شما قرار گرفته است. زانوی یک پای خود را از پشت خم کنید و روی یک پا تعادل خود را حفظ کنید. این تمرین را هم می توانید با چشمان بسته اجرا کنید که کار کمی دشوارتر می شود.
این کارشناس در بخش دوم تمرینات تعادلی مناسب برای سالمندان (در روز سه شنبه 27 خرداد) تمرینات ذیل را ارئه داد:
1- به حالت ایستاده لبه یک صندلی را بگیرید و یکی از پاهای خود را بالا بیاورید و بروی یک پا بایستید. حالا سعی کنید با پای بالا مانده خود چیزی را جابجا کنید یا شکلی فرضی ترسیم کنید و یا یک مداد لای انگشتان پای خود بگذارید و شکلی را روی کاغذ رسم کنید. این تمرین را با هر دو پا انجام دهید.
2- در حالت تمرین اول قرار بگیرید و سعی کنید یک توپ را زیر پای خود به جلو وعقب و طرفین حرکت دهید. برای چالشی تر شدن تمرین دستی که روی صندلی قرار داده اید را رها کنید و روی یک پا بمانید. پس از مدتی پا را تعویض نمائید.
3- در حالی که ایستاده اید روی پنجه های پا قرار بگیرید و حالت الاکلنگی کف پای خود ایجاد کنید و روی پاشنه پا بروید.
4- تمرین سوم را روی پنجه و سپس پاشنه پای خود به حالت فشردن پدال انجام دهید.
5- تمرین سوم را برای تیغه های پای خود در بخش داخلی و خارجی نیز اجرا کنید.
وی در پایان توصیه کرد برای هماهنگی بیشتر عصب و عضله و حفظ تعادل تمرینات را با یکدیگر ترکیب کنید برای مثال درحالی که یک پا را از پنجه به پاشنه می برید؛ پای دیگر را همزمان از طرفین حرکت دهید..
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده بخشی از برنامه "گلخونه" رادیو ورزش که به توضیح درباره چگونگی اجرای تمرین برای حفظ تعادل در حالت ایستاده برای سالمندان می پردازد؛ باشید.
برنامه "گلخونه" با محوریت ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی با هدف ایجاد و تقویت انگیزه برای بهبود وضعیت سواد حرکتی در نهاد خانواده ساعت 10 هر روز به مدت 60 دقیقه از شبکه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.
لطفا سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق پیامک به شماره 30000306 و یا تماس با شماره تلفن های 22021387 و 22021388 با کارشناسان ما در میان بگذارید تا در برنامه "گلخونه" پاسخگوی شما شنونده محترم رادیو ورزش باشند.

دسترسی سریع
گل خونه