گلخونه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 تا 11:25 به مدت 85دقیقه

متخصص روانشناسی در گفتگو با رادیو ورزش از استفاده از سیستمهای حمایتی گفت: نقش مشورت در سلامت زندگی

برنامه "گلخونه" چهارشنبه 9 مهر، در گفتگو با دكتر سهیلا ساكی، روانشناس به موضوع استفاده از سیستمهای حمایتی بخصوص مشورت كردن پرداخت.

1399/07/09
13:00

به گزارش رادیو ورزش؛ دكتر سهیلا ساكی، روانشناس در خصوص استفاده از سیستم های حمایتی برای داشتن یك زندگی سالم در جهت رسیدن به اهداف بیان كرد: سیستم حمایتی شامل همه دوستان، نزدیكان، بستگان، اقوام، همكاران و آشنایانی است كه در كنار همدیگر هستند و در چالش های زندگی به یكدیگر كمك می كنند تا با شرایط استرس زا مبارزه كنند. مشورت كردن نیز در قالب این سیستم های حمایت به عنوان یك مهارت مقابله ای مطرح می شود. ما می توانیم از راهكارهایی كه به هم ارائه می دهیم زندگی را دست در دست هم به سمت جلو هدایت كنیم.
وی درباره مشورت توضیح داد: مشورت كردن یك تعریف علمی و تخصصی دارد. ما اگر مشكلاتی داشته باشیم كه قابل حل نیستند حتما باید با صاحب نظرانی كه در عرصه مشاوره و درمان كار می كنند مراجعه كنیم تا با ارائه راهكار به ما كمك كنند. اما در مسائل كوچكتر مشورت امر پسندیده ای است كه به سبك فرزندپروری و تعاملات خانوادگی برمی گردد.
ساكی در خصوص انواع خانواده ها گفت: سه سبك فرزندپروری وجود دارد: 1-خانواده های مستبد 2-سهل گیر 3- منعطف. در خانواده انعطاف پذیر افراد ضمن حاكم بودن احترام متقابل با هم به گفتگو و مشورت می نشینند.
روانشناس مهمان رادیو ورزش تاكید كرد: ما در هر حیطه ای صاحب نظر نیستیم. بنابراین اگر می خواهیم از كمك فكری كسی استفاده كنیم باید ببینیم در موضوع ما دارای فكر و اندیشه و تجربه است یا خیر. ضمن اینكه مشورت دهنده در درجه اول باید رازدار باشد. همچنین برای خودش و بقیه احترام متقابل قائل باشد. مشاور باید شنونده خوبی باشد و با صبر و شكیبایی همراهی كند. او باید بجای پند و نصیحت و نكوهش و سرزنش فقط راهكار ارائه دهد و توصیه كند كه بهتر است این كار انجام شود.
وی تصریح كرد: مشورت گیرنده هم باید صبور و انعطاف پذیر و امین و صادق و رازنگه دار و راستگو باشد.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده صحبت های كامل این متخصص روانشناسی باشید.
برنامه "گلخونه" امروز با اجرای شهریار شهریاری روی آنتن رفت. این برنامه با محوریت ترویج سبك زندگی اسلامی ایرانی با هدف ایجاد و تقویت انگیزه برای بهبود وضعیت سواد حركتی و رفتاری در نهاد خانواده ساعت 10 هر روز به مدت 60 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.
لطفا سوالات، پیشنهادات و انتقادات خود را از طریق پیامك به شماره 30000306 و یا تماس با شماره تلفن های 22021387 و 22021388 با كارشناسان ما در میان بگذارید تا در برنامه "گلخونه" پاسخگوی شما شنونده محترم رادیو ورزش باشند.

دسترسی سریع
گل خونه