گلخونه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 تا 11:25 به مدت 85دقیقه

بانوان ورزشكار در گفتگو با رادیو ورزش: تعریف فرهنگ ورزش

برنامه "گلخونه" شنبه 10 آبان، در گزارشی به كوشش معصومه كیانی به گفتگو با بانوان ورزشكار و ارائه تعاریفی از فرهنگ ورزش كردن در این روزها اختصاص داشت.

1399/08/10
13:56

به گزارش رادیو ورزش؛ هلیا سوهانی، ملی پوش اسكیت هاكی كشورمان در تعریف فرهنگ ورزش گفت: فرهنگ ورزش دقیقا مانند زندگی است و مقوله لازم و ضروری برای انسان است. یكسری از افراد ورزش حرفه ای می كنند و باید حرفه ای كار كنند و تخصص داشته باشند. ولی فرهنگ ورزش به معنای عام یعنی هر كسی می تواند با ساده ترین امكاناتی كه دارد ورزش كند؛ ورزش هایی مثل دویدن، شنا و هر رشته دیگری كه كمترین هزینه را داشته باشد. با پیاده شدن این فرهنگ، ورزش به لحاظ جسمانی روی سلامت فرد و اجتماع تاثیرگذار است.
آنا براتی، سرمری تیم ملی كشتی آلیش بانوان هم در زمینه فرهنگ ورزش اظهار كرد: فرهنگ ورزش كردن به معنای لاغر كردن نیست. در حال حاضر تعریف ورزش در جامعه ما تغییر كرده و بیشتر به سمت لاغری، باشگاه های بدنسازی رفته است. اغلب حاضرند هزینه های هنگفتی برای بدنسازی بدهند حتی با مربی كه آموزش صحیحی در اختیار آنها قرار نمی دهد؛ كار می كنند. آنها چون شنیده اند این مربی لاغر می كند و ... به آن روی می آورند.
براتی تاكید كرد: در گذشته تعریف ورزش فعالیت برای سلامتی بود. افراد اگر در مسیر درست حتی نیم ساعت در روز بطور صحیح ورزش كنند می توانند به آن خواسته ای كه دارند برسند. اگر بخواهیم فرهنگ ورزش را تعریف كنیم باید به اخلاقیات توجه كنیم.
ملیحه مشیری، مربی كاراته نیز معتقد است ورزش در زندگی ما ضروری است و می گوید: من فكر می كنم همانطور كه غذا خوردن برای بدن ضروری است ورزش هم برای بدن لازم و برای روح و جسم خیلی ضروری تر است. مادامی كه در حال تغذیه هستیم اگر به ورزش اهمیت ندهیم به سلامتی ما لطمه وارد می شود و از نظر روحی هم بیشترین آسیب را كسانی می بینند كه از ورزش دور هستند. بسیاری از سیستم های بدن از طریق ورزش فعالتر می شوند.
فرهنگ ورزش یعنی بتوانیم ورزش كردن را در خانواده، دوستان و همكاران و مردم جامعه مان نهادینه كنیم و گسترش دهیم و در عین حال اخلاقیات را فراموش نكنیم تا سلامت و نشاط را به همگان هدیه دهیم.
شما می توانید از طریق فایل صوتی پیوست شنونده این گفتگو با برنامه گلخونه رادیو ورزش بطور كامل باشید.
برنامه "گلخونه" امروز با اجرای شهریار شهریاری روی آنتن رفت. این برنامه با محوریت ترویج سبك زندگی اسلامی ایرانی با هدف ایجاد و تقویت انگیزه برای بهبود وضعیت سواد حركتی و رفتاری در نهاد خانواده ساعت 10 هر روز به مدت 60 دقیقه از شبكه رادیویی ورزش تقدیم شنوندگان می شود.

دسترسی سریع
گل خونه