گلخونه شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 تا 11:25 به مدت 85دقیقه

سطح پایین پتاسیم خون باعث نوسانات خلقی می شود

دكتر ساكی از تاثیرات هورمون سروتونین بر روی خلق و خوی افراد مطالبی را در برنامه "گلخونه" مطرح كرد.

1400/03/05
12:50

به گزارش رادیو ورزش؛ برنامه "گلخونه" ساعاتی پیش ارتباط مستقیمی با خانم دكتر ساكی برقرار و به موضوع تاثیرات بهبود وضعیت روحی و جسمی بر مسئله خودباوری فردی پرداخت.
دكتر ساكی درباره بهداشت و سلامت جسم و روان با یكدیگر گفت: تعادل این دو باعث به آرامش و امنیت خاطر رسیدن هر فردمی شود. مراجعین ما از خستگی و غم و اندوهشان عنوان می كنند و این به دلیل كبود مواد معدنی در بدنشان می باشد چرا كه مواد معدنی باعث كنترل كاركرد انتقال دهنده عصبی بدن می باشد و از جمله هورمون های این كنترل كننده ها می توان به سروتونین، دوپامین و آندروفین اشاره كرد.
او ادامه داد: سروتونین یكی از هورمون های تقویت كننده روحیه است كه با هیجاناتی مثل خشم، خلق پایین، افسردگی و اضطراب مرتبط می شود و با سطح پایین پتاسیم یعنی زمانی كه پتاسیم در حد اعتدال كار نكند و میزان آن در خون پایین آید این پتاسیم دیگر خیلی خوب نمی تواند كاركرد سروتونین را مدیریت نماید و منجر به افسردگی و عصبانیت می شود. سطح پایین پتاسیم گاهی باعث نوسانات خلقی، توهم، هذیان و افسردگی می شود.
وی افزود: توجه به تغذیه و بهداشت جسمی بسیار روی خلق ما اثر می گذارد و علت عدم استفاده از غذاهای آماده و خوراكی هایی كه مواد افزودنی دارد، باید به حداقل برسد چون این خوراكی ها مستقیم روی خلق ما اثر می گذارد و زمانی كه خلق ما تحریك می شود اعتماد به نفس پایین می آید. اگر افراد افسرده و یا وسواس را دیده باشید و كسانی كه اختلال اضطرابی دارند این ها واقعا اعتماد به نفس پایینی دارند و زمانی كه مراجعه می كنند می بینیم كه یا مواد قندی زیادی و یا مواد افزودنی و شرایطی كه به لحاظ جسمی برای این ها محرك هست استفاده می كنند.
دكتر ساكی در پایان گفت: توصیه من این است وعده صبحانه روی خلق افراد بسیار مهم و اثر گذار است. چربی خون، فشار خون بالا و اختلالات گوارشی بسیار روی خلق و خوی افراد اثر مخرب دارد.
وقتی میبینیم جسم و روان مثل دو همسایه نزدیك هستند و مكمل هم هستند و وقتی ببینیم چقدر روان ما ارتباط مستقیمیبا سلامت و تغدیه ما دارد حتما رعایت می كنیم
با ورزش كردن و فعالیت های بدنی حتما شرایط جسم و سلامت روان ما در حد اعتدال می ماند و ما خلق خوبی را خواهیم داشت و حتما اعتماد بنفس بالایی را تجریه خواهیم كرد.

دسترسی سریع
گل خونه