جذب بانوان توان‌یاب در ورزش به صورت جدی دنبال می‌شود

رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و توان‌یابان، جذب بانوان توان‌یاب را یكی از اهداف اصلی این فدراسیون در سال جاری عنوان كرد و گفت: این موضوع به صورت متناظر در هیات‌های استانی با جدیت دنبال خواهد شد.

1403/04/18
13:28

به گزارش رادیو ورزش؛ جلیل كوهپایه زاده روز دوشنبه در مجمع عمومی و سالانه هیات جانبازان و توان‌یابان استان با بیان اینكه طبق برنامه راهبردی چهار ساله فدراسیون، توسعه ورزش در بین بانوان مورد توجه قرار گرفته است، افزود: متاسفانه طی 40 سال گذشته حضور ورزشكاران زن توان یاب در عرصه ورزش نسبت به جمعیت كشور نبوده است.

وی با بیان اینكه حضور ورزشكار زن توان یاب در تیم های استانی و ملی كاهش یافته است، اضافه كرد: فدراسیون تمامی تلاش خود را برای جذب گروه‌های هدف در رشته‌های مختلف به كار بسته است.

این مسوول یادآور شد: بانوان توان یاب صرف نظر از معلولیتشان بیش از مردان به انزوا گرایش دارند به همین دلیل دعوت از آنها برای حضور در عرصه ورزش مد نظر قرار گرفته است.

كوهپایه زاده به ظرفیت‌های بی‌شمار در حوزه جانبازان و توان یابان اشاره كرد و افزود: بیماران مختلفی از قبیل مبتلایان به اوتیسم و كم توانان در جامعه داریم كه شناسایی استعدادهای آنها ‌می تواند به تحقق برنامه‌های این فدراسیون كمك كند كه در این میان مشاركت انجمن‌ها و نهادهای غیر دولتی می‌تواند اثرگذار باشد.

وی با بیان اینكه طبق برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته رشته‌های شمشیربازی و مچ اندازی به رشته‌های كنونی فدراسیون جانبازان و توان یابان اضافه می‌شود، خاطر نشان كرد: متاسفانه آنگونه كه باید و شاید حامیان مالی برای رشته‌های مدال آور جانبازان و توان یابان وجود ندارد.

این مسوول ورزشی، نزدیكی مكان‌های ورزشی را عاملی مهم در جذب معلولین و توان یابان به حوزه ورزش عنوان كرد و گفت: بی‌توجهی به این موضوع مشكلات و معضلات زیادی به دنبال دارد.

وی با بیان اینكه هیات جانبازان و توان‌یابان زنجان از جمله استان های موفق در چند سال اخیر بوده است، افزود: این مهم به ویژه در دولت سیزدهم مشهود بود و تحركات خوبی در این رشته ورزشی انجام شد.

كوهپایه زاده با بیان اینكه طبق ارزیابی سال 1402 هیات جانبازان زنجان جزو پنج تا هشت‌ هیات اول كشور اعلام شده است، اضافه كرد: زنجان در برخی شاخص‌ها پیشگام است و باید در سال جاری تحركات جدی‌تری را نیز انجام دهد.

این مسوول ورزشی ادامه داد:این موفقیت‌ها حاصل همكاری‌های بین بخشی به ویژه با سازمان بهزیستی است كه برای توسعه ورزش توان یابان در حوزه همگانی و قهرمانی همكاری دارد.

رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و توان‌یابان همچنین گفت: امسال رقابت‌های پارا المپیك در پیش است كه كسب موفقیت در این رویداد بزرگ در اولویت برنامه‌ها و از اهداف مهم فدراسیون به شمار می رود.

وی خاطرنشان كرد: تلاش می‌كنیم با برنامه‌ریزی مناسب، به كارگیری دانش آكادمیك و با حمایت‌های وزارت ورزش و جوانان و كمیته ملی پارا المپیك شرایط را برای برگزاری اردوهای آمادگی و اعزام تیم‌های ملی به مسابقات كسب سهمیه مهیا كنیم تا شاهد درخشش ورزشكاران جانباز و توان‌یاب كشورمان در پاریس باشیم.

انتهای پیام/

دسترسی سریع